В Софийската градска прокуратура се провежда разследване за престъпления по служба, извършени от служители на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма във връзка с изпълнението на концесионните договори с „Каолин“ АД, гр. Сеново. В хода на разследването са назначени множество експертизи, заключенията на които са в процес на изготвяне.
Това съобщава пресцентърът на прокуратурата "по повод запитвания от медии".
Обвинен е Иво Прокопиев, който освен бивш собственик на "Каолин" е и издател на "Капитал" и "Дневник" и "любимец" на кафявите медии - често единомислещи с прокуратурата.
"На 23.04.2018 г. е постъпил сигнал от председателя на КПКОНПИ ведно с материали от извършена проверка от Комисията. В сигнала и приложените към него документи са посочени множество факти и обстоятелства, които са послужили като основание за започване на разследване и за престъпление по чл. 253 НК (пране на пари), касаещо продажбата на придобити от "Алфа финанс холдинг“ АД акции от капитала на „Каолин“ АД, представляващи 100% от капитала на „РМД Каолин 98“ АД, на регистрирано на 20.12.2012 г. в местния съд в гр. Кьолн, Германия, дружество „Кварцверке ГмбХ“.
Въз основа на проведените допълнителни действия по разследването са събрани доказателства, обосноваващи ангажиране на наказателната отговорност на Иво Прокопиев за пране на пари в качеството на председател на съвета на директорите на „Алфа финанс холдинг“ АД."
Към наказателна отговорност за пране на пари са привлечени и членовете на съвета на директорите на „Алфа финанс холдинг“ АД Константин Ненов и Иван Ненков.
Обвиняемите Прокопиев, Ненов и Ненков са с мерки за неотклонение "подписка", съобщават още от прокуратурата.
Иво Прокопиев е част заедно с Трайчо Трайков и Симеон Дянков и др. от делото за продажбата на държавния дял от ЕРП-то EVN. Там той се води подбудител на двамата министри, които посъветвал на бизнес форум какво да правят с миноритарния пакет от акциите.
Заради активността на прокуратурата КПКОНПИ му наложи и запор на имоти и активи, без да има влязла в сила присъда.
Сделката, предизвикала прокурорския интерес
В края на декември 2012 г. е подписано споразумение между германската компания Quarzwerke и "Алфа финанс" за придобиване на дял от 67.32% от българското дружество, който се прехвърля тогава. С приключване на сделката през май на Българската фондова борса става ясно, че германската компания е придобила по-голям дял от около 87%.
"Каолин" е най-голямата компания в Югоизточна Европа за добив и преработка на индустриални минерали.
"Целта е репресия. Поводът са няколко публикации особено в последния брой на "Капитал", свързани с тежка корупция в България", заяви бизнесменът пред bTV.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни