
ООН призова за много по-решителни действия за борба с климатичните промени, предаде Франс прес. Апелът бе отправен днес - на първия ден от Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН за промените в климата (COP24), която се провежда в полския град Катовице и ще продължи до 14 декември.
Българската делегация на форума е водена от президента Румен Радев.
Последиците от липсата на регулации за климата "никога не са били толкова тежки" и международната общност трябва "да направи много повече", за да се бори с тях, призова в комюнике Патрисия Еспиноса, изпълнителният секретар на Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата. Тя отбеляза, че "тази година се очаква да бъде една от четирите най-горещи, регистрирани някога. Концентрациите на парникови газове в атмосферата са на рекордно равнище и емисиите продължават да се увеличават".
Климатичните промени (вече) засягат "общности на цялата планета" и "жертвите, разрушенията, страданията", които те причиняват, "правят нашата работа още по-спешна", подчерта Еспиноса. Делегации от около 200 държави ще се опитат да договорят в Катовице детайлите около практическото прилагане на Парижкото споразумение за климата.
Официалната позиция на България пред Европейската комисия е в защита на по-евтиния ток, работните места и икономическото развитие. Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов. Поводът - протестите на миньори по позицията на България за Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата.
"България категорично е защитила позицията, че не може да има по-високи цели. Защитих го като министър на срещата на министрите, премиерът го защити на срещата на премиерите и това ще бъде нашата позиция и в Катовице. Това е най-вече позиция на Република България. Тя ще бъде единна в защита не само на работните места, а в защита на по-евтиния ток и в защита на икономическото развитие", заяви тази седмица министърът на околната среда и водите Нено Димов.
Официалната позиция на България пред Европейската комисия е в защита на по-евтиния ток, работните места и икономическото развитие, каза Димов. Повод за това бяха протестите на миньори от енергийния комплекс "Марица Изток" по позицията на България за Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни