Държавният департамент на САЩ е одобрил възможна продажба на зенитни системи „Пейтриът“ на Турция за сумата от около 3,5 милиарда долара, съобщиха от Пентагона, пише турският вестник "Хюриет".
Според Службата за сътрудничество в отбраната и сигурността, външното ведомство е одобило продажбата на 80 ракети „Пейтриът“ MIM 104E, 60 PAC-3 за подобряване на ракетните сегменти и свързаното с тях оборудване. Агенцията е уведомила Конгреса за възможната продажба.
В пакета са включени комплект радари, станции за контрол, платформи за изстрелване, оборудване за комуникация, инструменти и тестово оборудване, програми за обсега и за тестове, както и оборудване за поддръжка.
„Предложената продажба ще увеличи отбранителните способности на турската армия за защита срещу враждебна агресия и ще предпази съюзниците от НАТО, които биха могли да се обучават и оперират в границите на Турция. Турция не би трябвало да има затруднения да впише тази система във въоръжените си сили“, гласи съобщението от службата.
Турция се опитваше да закупи системата за противовъздушна отбрана от САЩ, но ракетите не бяха продадени на Турция, когато й бяха най-необходими, според правителството. Този ход идва след като Турция сключи договор с Русия за закупуване на системата за въздушна отбрана С-400 през 2017 г.
Очаква се инсталацията на системата С-400 в страната да започне през октомври 2019 г. Вашингтон предупреди, че руската система не е съвместима с оръжията, използвани от другите държави от НАТО. Отделно, в доклад в края на ноември Пентагонът предупреди, че закупуването на системата за ПВО/ПРО от Русия ще има неизбежни отрицателни последици за отношенията между САЩ и Турция, както и за ролята на Турция в НАТО. Ракетите „Пейтриът“ се използват за отбранителни цели, главно за сваляне на ракети и самолети.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни