Точно преди 10 години - на 3 януари 2009 г - Сатоши Накамото "изкопава" първият Bitcoin и дава началото на първата наистина голяма децентрализирана криптовалута.
След като приключва първият блок биткойни, Накамото има 50 от тях. През 2009 г. те не струват и стотинка. Днес можат да бъдат продадени за над 200 000 долара.
Първите дигитални "монети" се копаят лесно и дори съвсем обикновен потребителски процесор е способен да "копае". Копаенето създава биткойни и проверява старите. По този начин, потребителите печелят от биткойн, поддържайки системата. С течение на времето обаче математическите задачи, необходими за генерирането на нови биткойни, стават все по-усложнени, което и забавя тяхното създаване.
Днес са нужни скъпи специализирани компютри, включени към евтин ток и с прекрасно охлаждане. Цялата система Bitcoin използва повече електричество от някои държави.
Самите Bitcoin са лимитиран брой - около 21 милиона. От една страна, вече са изкопани 80% от тях. От друга, процесът става толкова труден, че според някои изчисления, откриването на всички ще отнеме още около век.
1 биткойн днес е 3374 евро, 6599 лева или 3836 долара. Това обаче не е най-високата му стойност - на 17 декември 2017 г, в пика на бума на криптовалутите, биткойн достигна 19 783 долара.
Въпреки краха, който някои анализатори определиха като сриваща се финансова пирамида, Bitcoin оцеля и се стабилизира, а употребата му става все по-популярна онлайн. Множество други криптовалути също влязоха в употреба, вдъхновени от него.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни