Точно 18 са хората, "натурализирани" като българи, чиито български паспорти са били отнети през 2018 г. Тоест - не е сам руският бизнесмен Сергей Адониев, който се оказа, че е получил български документ за самоличност през 2008 г. въпреки присъда за пране на пари в САЩ. Родните служби обаче не за знаели за това, макар че информацията е била достъпна от публични източници - например медийни публикации със съвсем свободен достъп. 

Това стана ясно от отчета за работата на Комисията по българско гражданство, която е част от администрацията на президента, за 2018 г. Документът е публикуван в страницата на държавния глава. 

Във всички 18 случая на отнет български документ по процедури за натурализация предложението е било направено от министъра на правосъдието. Причината - констатирани "укрити факти" в последствие - тоест след като паспортите вече са били дадени. Мотивите:

"По причини, свързани с обществения ред и сигурност; поради законови нарушения наложени забрани за влизане и пребиваване в Шенгенското пространство; укрити факти и данни за съдебни и криминални регистрации; криминални регистрации в полицейските бази данни; ползване на неистински/фалшиви документи; влезли в сила присъди за умишлени престъпления от общ характер в страната по произход или в страна от шенгенското пространство; обявени лица за издирване от Интерпол".

Конкретика по всеки от тези случаи, разбира се, в общия документ отсъства. По закон даден веднъж български паспорт на чужденец на основание "натурализация" може да бъде отнет до 10 години от издаването му. При Адониев това се случва буквално в последния момент - през първата половина на 2018 г.  След изтичане на този срок възможността за отнемане на документа за самоличност остава, само ако лицето е уличено в тероризъм и не остава без каквото и да било гражданство. 

В същото време през 2018 г. чужденците, взели паспорт заради "особени заслуги" към България, са 16 на брой. Става дума за 11 души, свързани със спорта - бокс, борба, кану-каяк, фигурно пързаляне, футбол, художествена гимнастика, преподавател и треньор. 

Четирима са новите българи, получили документ заради принос в културата. Инвеститорът в списъка с особените заслуги е само един. 

340 българи са се отказали от паспортите си

През 2018 г. точно 340 българи са се отказали от българското си гражданство, за да получат друг паспорт, става ясно от доклада на комисията към президентството. Най-много са българите, които са поискали да станат австрийци -135, пише в документа.

Ето и останалите случаи - Нидерландия - 91 лица, Норвегия – 57 лица, Испания – 18 лица, Руска федерация – 17 лица. През отчетния период от българско гражданство са освободени и лица, които са придобили гражданство на Федерална република Германия, Австралийския съюз, Белгия, Великобритания, Естония, Италия, САЩ, Словения, Турция, Финландия, Франция и Швейцария, отчита комисията по българско гражданство. 

Възстановено е българското гражданство на 439 лица през миналата година. Не става ясно обаче защо тези граждани веднъж вече са се разделили в българския си документ за самоличност. 

Новите българи - 8362 за година

Точно 8362 са чужденците, получили български паспорт през 2018 г., става ясно още от отчета на комисията в президентството. 
На основание "български произход" новите съграждани са 4907. На основание поне един родител-български гражданин или пълно осиновяване документ са взели 3059 души. 

Най-многобройни за новите българи от Македония и Украйна - съответно 3619 и 1422 души. Следват Молдова, Израел, Сърбия, Албания, Турция и Русия като числата са между 663 и 290 - за първата и последната спомената държава. 

От Ирак, Сирия и Афганистан общо 63 души са станали български граждани през 2018 г. Общо 19 граждани на други страни в ЕС са поискали и получили български паспорт. Американците в списъка са 8. 

Отказаните български паспорти - 1314

От общия брой откази, вицепрезидентът е отказал издаването на указ за даване на българско гражданство на 1 245 лица. В 655 от случаите това е станалопо предложение на министъра на правосъдието.
 
"На 590 лица е отказано предоставяне на българско гражданство по решение на вицепрезидента поради: ползване на неистински/подправен документ в предишно производство по натурализация; ползване на чужда самоличност и с отнето право на постоянно пребиваване в страната; липса на категорични данни за наличие на възходящ българин; неизпълнени изисквания на чл. 12а от ЗБГ; неподдържани инвестиции в размера, посочен в чл. 14а от ЗБГ", пише в годишния доклад.

На един българин е отказано да бъде освободен от българския си паспорт. 

Междувременно разследването на прокуратурата за продажба на българско гражданство, започнало с ареста на бившия вече председател на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев, продължава. 

Народното събрание пък формира (по идея на ДПС - б.р.) анкетна парламенарна комисия, която да се занимае с казуса "българско гражданство", нарушения и проблеми в законодателството.  

Преди седмица пък Министерският съвет обяви, че ще променя закона, а непосредствено преди това Европейската комисия излезе с изключително критичен доклад за "раздаванено" на паспорти срещу инвестиции.