Ние сме "единствени мажоритарници" и затова ще върнем преференциалното гласуване. Това заяви днес премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов.
Факт е, че ГЕРБ бе единствената партия, която внесе законопроект за мажоритарен вот на парламентарни избори, след като над 2.5 млн. български граждани поискаха това на референдум. И е добре, че от формацията на Бойко Борисов премислиха решението за преференциалното гласуване. Но историята им с него е доста по-различна.
Още на първите парламентарни избори, на които се явиха, герберите обещаха да въведат в изборното законодателство преференциално гласуване с нисък праг. Това означава той да е от 3 до 5%. В първия мандат на ГЕРБ обаче легендарната Искра Фидосова лично се погрижи да няма преференциално гласуване в приетия под нейното вещо ръководство Изборен кодекс.
В следващия вариант на Изборен кодекс, приет по времето на мандата на Пламен Орешарски, преференциите бяха записани. Те обаче работеха единствено на евроизборите. На парламентарни избори и на избори за общински съветници бе решено бюлетините, в които няма преференции, да се броят като преференция за първия. Така мястото на водача бе гарантирано. Ще бъде много силно да се твърди, че герберите, по това време в опозиция, се съпротивляваха активно на тези законови текстове. Те дори улесняваха приемането им като отсъстваха по време на гласуванията.
Така стигаме и до събитията от края на миналата седмица. Тогава ГЕРБ подкрепи предложение на ДПС, според което преференциалното гласуване за евродепутати е валидно, ако броят на преференциите за съответния кандидат е равен на гласовете, необходими за един евродепутат. Сходни бяха и предложенията за преференциалното гласуване при избор на депутати и общински съветници. При това мракобесният текст, който бетонира първия в листата на парламентарния и на местния вот, остана. Просто ГЕРБ и ДПС застраховаха цялата листа от омразното на всички партийни ръководства преференциално гласуване, даващо реална власт в ръцете на избирателите.
Отношението на ГЕРБ към преференциалното гласуване си личи и от това, че в тази партия преференциално избраните депутати най-редовно се отказват от това да влязат в парламента. Доброволно, разбира се.
Така че "единствените мажоритарници" определено не са "преференциалници". И когато говори за преференциално гласуване Бойко Борисов най-добре да си мълчи. Защото с това гласуване е свързано неизпълнено предизборно обещание на ГЕРБ. Неизпълнено и досега, вече трети мандат в управлението.
Но като е тръгнал Борисов да поправя щети върху имиджа на партията, нека продължи. Нищо не пречи при новото отваряне на Изборния кодекс да се премахнат всички текстове, които обезсмислят преференциалното гласуване при парламентарен вот и вота за общински съветнци. Стига да има политическа воля, разбира се. А ако ГЕРБ тръгне да отменя и текстовете, според които водачите на парламентарните и общинските листи са бетонирани, това ще донесе сериозни дивиденти на партията.
Жокер - най-вероятно всички останали, включително БСП, която изведнъж в последните дни стана горещ защитник на преференциите, ще бъдат против отпадането на привилегиите за водачите.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни