Перник остава без педиатри. Детските лекари масово напускат болничните заведения. Проблемът е сериозен и се отразява негативно и на МБАЛ "Рахила Ангелова". След близо три месеца оттам ще си тръгне и шефката на отделението д-р Сия Евтимова. Тя е подала молба за напускане в началото на месеца, защото се чувства уморена, унизена и обидена.
„Уморих се от натовареността на отделението, от борбата със системата, с ръководства, всички ръководни органи на областта да облекчим натовареността на отделението. Тази нощ бях сама дежурна. Няма къде да ги изпратиш, няма кой да ти помогне. Ако имаш пациенти, преглеждаш ги, после се връщаш в амбулатория", обясни по Нова тв д-р Евтимова.
В момента в педиатрията на МБАЛ "Рахила Ангелова" работят трима титуляри педиатри и един специализант. Изискванията от НЗОК са за четирима лекари със специалност и минимум 6 други.
"Проблемът е, че детското здравеопазване не е приоритет на управляващите. И най-големият проблем е липсата на кадри. Персоналният проблем за Перник е неорганизираната или въобще липсата на спешната и неотложна детска помощ. Няма неотложно детско отделение. Всички идват тук. Когато останахме трима, започнахме да молим този и онзи да идват да помагат. На нас не ни тежи отделението. Тежи ни амбулаторията, която не ни е приоритет. Тримата лекари тук сме общите пчелички на здравеопазването в област Перник. Започва да изостава основната ни работа в стационара", коментира още шефката на педиатричното отделение в пернишката болница.
От ръководството на болницата сега са решили да предложат безплатна квартира на педиатър, който иска да работи тук.
"Няма кой да дойде. Няма кадри, няма сестри. Има пет сестри, най-младата е на 50 години", обясни тя и отбеляза, че в Трета градска болница педиатрията може да бъде затворена.
Там медицински сестри са подали колективно молби за напускане.
За последните десет години болницата в Перник са напуснали 7 педиатри, отбелязва още д-р Евтимова.
По данни на НСИ от 2017 г. в страната има общо 1475 педиатри. Близо половината от тях обаче са струпани в трите най-големи градове на страната и най-големи медицински центрове. По области в София-град към 2017 г. те са били 285, в Пловдив - 178, а във Варна - 154. Според данните отпреди две години в област Перник и тогава е имало най-малко педиатри в цялата страна - едва 12.
Единственото успокояващо в тази картина е близостта на Перник до София.
В областите Разград и Ямбол педиатрите са общо 15, по 18 са в областите Смолян, Видин и Монтана - към 2017 г.
Педиатричните пътеки са едни от най-недофинсираните от НЗОК. А педиатрите са сред най-търсените специалности в Западна Европа, което предопределя и голямата емиграция на наши лекари.
Все още в проект и на етап добри намерения е и изграждането на Национална педиатрична болница.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни