Доматите в магазина най-често са блудкави и безвкусни - знаем това и без да ни го кажат учените.
Знаем и че домашните домати, по-старите сортове и дивите домати са по-вкусни.
Но учени установиха ясна причина за този феномен - липсата на версия на ген, която дава на доматите техният свеж, богат аромат. Той липсва в 93% от модерните, селектирани сортове.
Международен екип от учени, водени от генетици от Университета Корнел в щата Ню Йорк, събира информация на генома на 725 култивирани и диви домати и ги комбинира в пан-геном - комбинация от генетичната информация на всички варианти. Или модел на супер-домат, който комбинира характеристики на всички домати. После го сравняват със сорта Heinz 1706, който е първият, чийто геном е разкодиран, в не толкова далечната 2012 г. И досега се ползва за "базов домат" при подобни изследвания.
Сравнението показва, че геномът на Heinz 1706 е с 5000 гена по-малък от "супер-доматът". Много от липсващите гени добавят защита на домата към патогени.
Доматите са загубили тези гени чрез класическото селектиране - не генна модификация.
"При култивирането и подобряването на домата, хората са се фокусирали най-вече върху характеристиките, които увеличават производството, като размер и срок на годност", обяснява Хангжун Фей, растителен генетик от екипа.
Цветът на доматите е важен
По-червен домат не е задължително по-вкусен от бледорозов или жълт - това зависи и от сорта. Изследването обаче е открило и че генът TomLoxC, ключов за вкусния домат, използва каротеноиди - пигментите, които правят домата червен - за да го правят по-вкусен.
Добрата новина е, че 90% от дивите домати имат този ген. Още по-добрата новина е, че това е от сравнително скоро - версията на този ген, ключова за вкуса, до преди десетилетие е била само в 2% от сортовете домати.
Откритието може и да улесни селектиращите в това да върнат малко от вкуса и аромата на старите домати в новите сортове. Те вече са започнали този процес, твърди Джеймс Джиованони, молекулярният биолог в екипа от Корнел.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни