Китайската компания Huawei, която вчера получи очакван удар от Google - загуба на лиценза им за Android - отвърна днес на удара, съобщи TechCrunch.
Вторият в света производител на смартфони обяви името на новата си операционна система - Hongmeng, и разкри, че тя ще бъде мултиплатформена - за компютри, таблети и смартфони. Целта е тя постепенно да замени Android в устройствата на компанията.
Не е новина, че Huawei разбработва своя операционна система - такава информация има от години, а вътрешни източници твърдят, че работата по нея е започнала през далечната вече 2012 г. Но загубата на Android лиценза сега е най-добрата възможност Huawei да представи нов продукт, въпреки че той едва ли е напълно готов.
Според DazeInfo.com китайците са предвидили възможността да останат без достъп до операционната система на Google още миналата година и са ускорили работата по новата система. Напълно възможно е първа версия да се появи до края на годината.
Загубата на лиценза не е независимо решение на Google, а в следствие на търговската война между САЩ и Китай и санкциите, които вкараха Huawei в черен списък на американците. Intel и Qualcomm също спират работа с компанията, което означава, че следващите смартфони на Huawei няма да са с флагманния Snapdragon процесор.
Създаването на нова операционна система е опитвано многократно, но малко са се наложили на пазара. Особено безкрайно динамичният пазар на смартфоните - и причината е в количеството апликации, които една операционна система има.
Старата полу-смарт система Symbian бе избутана от Apple и Android по тази причина. Windows Phone също се провали поради липса на интерес от разработчиците. Създаването на екосистема от приложения освен това отнема години. Вариант е да се направи операционна система, която е способна да емулира апликации на Android - но и такива разработки са претърпявали само частичен успех и до време.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни