До 1000 лева става глобата за стопани на агресивни кучета, които ги разхождат без каишка и намордник. Това гласуваха единодушно на първо четене депутатите от Комисията по земеделието на парламента, съобщи Нова тв. Промените регламентират как собствениците на кучета ще могат да ги извеждат безопасно за околните.

Ако сте решили да разхождате кучето си на детска площадка или на място, на което има такъвм забранителен знак, то глобата вече ще е 500 лева. Санкции ще има и за кучета над 5 кг., разхождани без каишка, както и за агресивните домашни любимци без намордник.

Причината за по-строгия контрол станаха серията от инциденти в последните седмици на хора, нахапани до смърт от кучета. Последният такъв бе в с. Владо Тричков край София.

Пред медията млада майка, която разхожда бебето си заедно със самоеда, разказва, че със своите 35 килограма любимецът попада в категорията на тези, които не могат да бъдат пускани. Стопанката му не е съгласна с мерките.  

"Не се мята на хора, не се мята на кучета. Аз не знам защо ги разделят кучетата на килограми", каза още Ива.

"Считаме, че няма драстична заплаха за обществения интерес едно куче до 5 кг., дори и да е без повод, дори и да се затича към дете, не би могло да нанесе средна или тежка телесна повреда", казва пък Десислава Атанасова от ГЕРБ.

Така глобите за извеждане на куче без повод скачат от 100 на 300 лева, ако животното е над 5 килограма. За кучета, проявяващи агресия, санкцията се вдига от 100 на цели 1000 лева. А за разходка на забранени със знак места, стопаните ще плащат не 100, а 500 лева. Глобите не се отнасят за специално обособените места за кучета, както и при участие в обучение или състезание.

Почитатели на четириногите от София отбелязват, че с общинска наредба всеки районен кмет е длъжен да осигури място за свободна разходка на куче - оградено. Много кметове не го изпълняват - например в целия център на София има само две - едното е при Паметника на съветската армия, другото е в парка в кв. "Гео Милев".

Според фондация "Четири лапи" липсва и ясен механизъм как едно куче ще бъде определяно като "опасно".

"Много по-лесно ще е да се санкционира съответно поведение, когато животното вече е проявило агресия и собственикът не е предотвратил това, а не предварително да се търси дали това куче евентуално е агресивно или не. Никой няма да тръгне с кантар да мери дали кучето е над 5 кг или не", казва пред телевизията Явор Гечев от фондацията.

Въпреки съпротивата на неправителствените организации, законодателите приеха промените с 21 гласа "за", 0  "против" и без въздържали се. Сега предстои промените да бъдат гласувани и от депутатите  в пленарната зала.