Президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди вчера разследване на плана на Франция да обложи с данъци технологични компании като "Гугъл" (Google), "Амазон" (Amazon) и "Фейсбук" (Facebook), предадоха информационните агенции, цитирани от БТА. Тази стъпка може до доведе до налагане на мита върху френския внос.
Постоянният търговски представител на САЩ Робърт Лайтхайзър изрази тревога, че данъците, които се очаква да бъдат приети днес от френския Сенат (горната камара на френския парламент - бел.ред.), "са несправедливо насочени към американските компании".
Лайтхайзър ще разполага с до една година, в която да разследва дали планът на Франция за въвеждане на дигитален данък ще засегне американските технологични компании.
Разследването по раздел 301 от Търговския закон от 1974 година ще определи дали данъкът е неправомерна търговска практика. Администрацията на Тръмп използва същия раздел миналата година, за да разследва политиката на Пекин в областта на технологиите, което доведе до налагане на мита върху китайския внос за 250 милиарда долара, съобщи Асошиейтед прес.
Френският финансов министър Брюно Льо Мер заяви през март, че въвеждането на 3-процентов данък върху реализираната във Франция печалба на големите интернет компании ще доведе до постъплението на 500 милиона евро годишно във френския бюджет, припомня Ройтерс.
Долната камара на френския парламент одобри новия данък миналата седмица.
Днес законът беше окончателно приет
Френският парламент окончателно одобри днес въвеждането на данъка за онлайн гигантите, което направи Франция една от първите страни, облагащи оборота им, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Текстът бе приет с окончателно гласуване във френския Сенат. Очаква се данъкът да се прилага за около 30 онлайн компании, сред които са Гугъл (Google), Епъл (Apple), Фейсбук (Facebook), Амазон (Amazon) - наричани с акронима ГАФА - както и Мийтик (Meetic), Еърбиенби (Airbnb), Инстаграм (Instagram) и френската Критео (Criteo), и да донесе на хазната 400 милиона евро през 2019 година и 650 милиона евро през 2020 година.
Льо Мер критикува започването на разследване от САЩ за влиянието, което френският данък ще окаже върху американските дигитални компании. Министърът подчерта, че трябва да преобладава диалогът и настоя за "международно решение".
"Дълбоко вярвам, че между съюзници трябва и може различията да се уредят по друг начин, а не чрез заплаха", заяви Льо Мер пред Сената.
"Франция е суверенна държава, тя взема независими решения за данъчните разпоредби и ще продължи да решава независимо за фискалната си политика", каза френският министър на финансите.
"Искам още веднъж да кажа на американските ни партньори, че това трябва да ги стимулира да ускорят още повече работата върху намиране на международно решение за облагането с данъци на ниво Организация за икономическо сътрудничество и развитие", добави той.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни