
С призив Русия да преразгледа позицията си и да приеме Истанбулската конвенция (документът на Съвета на Европа за борба с домашното насилие, подписан от 45 от 47 страни без Русия и Азербайджан - б.р.), както и да изработи федерален закон за противодействие на домашното насилие излезе омбудсманът на Русия Татяна Москалкова.
Официалното ѝ изявление идва след разкриването на случай на системен тормоз над 7-годишно момиченце в руската република Ингушетия. Историята шокира страната, детето и в момента се лекува в болница в Москва, където бе транспортирано, а лекарите се борят да спасят едната му ръка от ампутация. След прегледите се оказва, че Аиша има следи от множество травми, причинени от насилие в миналото - в това число счупени ребра, увреждания на гръбнака и др. Заподозряна за насилието е лелята на момиченцето, която се е грижила за него. Тя отрича. Историята на Аиша повлече крак за разкриване на още подобни случаи.
Ето и пълния текст на изявлението на Татяна Москалкова, чиято официална титла е комисар по правата на човека на Русия:
Всички ние, нашето гражданско общество за пореден път се сблъскахме с крещяща проява на онова безобразно явление, което се нарича „домашно насилие“.
Седемгодишно момиченце от Ингушетия с многобройни кръвонасядания, разкъсвания, наранявания, което предполагаемо е изтезавано от роднини, е настанено в реанимацията на клиниката на Леонид Рошал. По време на изследванията са установени и стари счупвания на ребрата и травма на гръбначния стълб.
Случилото се още веднъж ни подтиква да разгледаме въпроса за ратификацията на Истанбулската конвенция и бързото разработване на федерален руски закон за противодействие на насилието в семейството.
Настоящата ситуация е абсолютно нетърпима и противоречи на всички цивилизационни норми. Аз не само ще се заема със случая, но и чрез всички възможности, които имам в рамките на конституционния закон за омбудсмана, ще се стремя към бързо приемане на дългоочаквания закон.
От цялата си душа желая на Аиша бързо оздравяване и вярвам във високия професионализъм на нашите лекари, които ще помогнат на момиченцето да оздравее и да се върне към пълноценен живот.
Това е първият известен случай, в който официална институция в Руската федерация говори открито за подкрепа на Истанбулската конвенция и за приемане на закон срещу домашното насилие. Русия, както стана ясно, е една от двете страни сред 47-те членки на Съвета на Европа, които не са подписали прословутата Истанбулска конвенция. 34 държави са я ратифицирали, в повечето от останалите процесът тече. България е сред държавите, които отказаха ратификация, а причината първоначално бе "общественото мнение". В резултат ГЕРБ сезира Конституционния съд, а той обяви как документът срещу домашното насилие противоречи на българската конституция.
През 2017 г. Държавната дума на Руската федерация дори прие поправки в Наказателния кодекс, според които домашните побои, довели до болка и синини, но не и до по-сериозна вреда на здравето, няма да се наказват със затвор, а само с глоба или арест до 15 дни. Аргументът бе "защита на семейството" в Русия (аргумент, подобен на някои от тезите, с които се заклеймява и конвенцията като увреждаща християнските ценности и традиционното семейство - б.р.). Година по-късно статистиката отчете драстичен спад на броя на сигналите за домашно насилие в Русия - защото просто няма смисъл от тях.
Преди няколко дни и Европейският съд за правата на човека в Страсбург осъди Москва по дело за домашно насилие. Случаят е с 34-годишна рускиня, която между януари 2016 и март 2018 г. е била малтретирана от своя бивш партньор, който я заплашвал с убийство, след като тя сложила край на връзката им. Подробностите около случая също бяха фрапиращи - включително прекъсната бременност в следствие на побой и срязани спирачки на автомобила на жената. Въпреки множеството сигнали, полицията не взела мерки с аргумент, че не е извършено нарушение, което да доведе до наказателно преследване.
В решението си ЕСПЧ изразява изключително строга оценка за руското право, "което не признава домашното насилие". Според съда тези празноти в руското право показват, че властите не желаят да си дадат сметка за сериозността на проблема с домашното насилие в Русия, предаде БТА.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни
Най-ново
България с ниска подкрепа за помощта за Украйна
преди 5 минДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Невероятно, но факт - България има редовно правителство
преди 44 минПри провал на реформата, Христо Иванов обяви, че поема политическата отговорност
преди 50 минMicrosoft ще плати $20 млн. заради злоупотреба с данни на непълнолетни
преди 59 минУЕФА посочи шест мача със съмнителни резултати в България
преди 1 часУкраински еколог: Взривът на Каховската ВЕЦ ще засегне България, Турция и Румъния
преди 1 часПрочети още
Д-р Ненков пред Дарик: Ген. Мутафчийски ми се скара, че съсипвам ВМА, него лично и всичко наоколо
darik.bgКак наказват в Сърбия при съмнения за уговорени мачове и как в България?
dsport.bg8 часа до най-близкия магазин: Какво е да живееш на отдалечен остров?
dbr.bgНов метод за цезарово сечение - започва програма за обучаването на чуждестранни лекари
9meseca.bgКолко кв. м жилище купуват $1 милион по света?
dbr.bgИлиан Илиев преди мача с Лудогорец за феърплея в efbet Лига, съдията Волен Чинков, декларацията на Лудогорец и своето бъдеще
dsport.bg