Управляващият директор на МВФ се определя след като се проведат избори, в които взимат участие всички 187 членки на организацията. Всяка държава може да номинира кандидат, като победителят трябва да получи поне 85 процента от вота, припомня "Гардиън".

Въпреки това активното избирателно право е концентрирано в няколко страни, като САЩ могат да наложат вето. 

На всяка членка на МВФ е отредена "квота" в съотношение с брутния ѝ вътрешен продукт, характера на икономиката и размера на международните услуги. Тя също е определяща за количеството вот, с което разполага всяка страна, както и размера на финансовите вноски за Фонда.

Тези квоти са наложени още от създаването на МВФ през 1945 г. и отразяват баланса на икономическата и политическата сила на времето. Америка държи 16,74 процента от вота, следва я Япония с 6,01 процента, а третото място е споделено между Обединеното кралство и Франция - 4,85 на сто.

Това дава на Америка и Европа властта да определят избора. Така на практика чрез серия от задкулисни преговори се стига до общ кандидат. Засега той винаги е бил европеец. 

След като Кристалина Георгиева събра подкрепата на 56 процента от страните членки, представляващи 57 процента от населението на ЕС, тя може да стане първата управляваща директорка на държава от Източна Европа. Малко вероятно е САЩ да наложат вето на нейния избор, тъй като тя е в отлични отношения със съветничката (и дъщеря) на президента Иванка Тръмп 

През 2008 г. МВФ реши да реформира избирателната система, за да я направи по-справедлива. През 2010 г. пък обяви плановете си да ограничи европейското влияние, за да засили "динамично" развиващите се нации като Китай и Бразилия.

Нито една от идеите обаче не е била приложена на практика.

При нормални обстоятелства процесът на избиране отнема няколко месеца.