
Българското министерство на праворисъдието е получавало доклади, че двете българчета, подлагани на тормоз от техните осиновители в американския град Съмърсвил, са добре и за тях се полагат всички грижи.
Това заяви пред Нова телевизия Милена Първанова - директор на Дирекция "Международна правна закрила на детето и международните осиновявания" в Министерството на правосъдието.
Марк Макгрегър (56 г.) и Мелиса Макгрегър (40 г.) имат осем биологични деца и две осиновени преди около 7 г. близначки от България. Едната от тях била открита от съсед преди месец навън мръсна, гладна и с кървящи крака, съобщиха местни медии. Родителите са обвинени в малтретиране на децата, които вече са под закрилата на властите.
"Докладите за следосиновителното наблюдение, получени от Министерството на правосъдието действително говорят, че за децата се полагат много добри грижи и че те са се привързали и адаптирали много добре както към родителите, така и към биологичните деца на осиновителите. Не е имало никакви индикации, че има някакъв проблем за тези деца", заяви днес Първанова.
Тепърва ще се установява в какви условия са отглеждани децата, допълни тя. Но увери, че механизмът, по който се регламентират осиновяванията, е еднакъв както за националните, така и за международните осиновявания. Той предвижда извършаването на посещения и изготвяне на доклади в рамките на две години от допускане на осиновяването. При случая с двете българчета са извършени 5 посещения от независим клиничен социален работник.
Пред БНР пък българският консул в Чикаго Иван Анчев обясни, че американската система за защита на децата е изключително силна, добре изградена и структурирана.
"Този случай няма да бъде неглижиран. В САЩ правата на детето са издигнати на пиедестал", добави той.
От министерство на правосъдието увериха, че не сме имали данни за малтретиране на други деца при осиновяване в чужбина.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни