
Единадесет кандидати се състезават, а почти всички социологически проучвания показват един сигурен участник в балотажа: Джордже Симион – 38-годишният лидер на крайнодясната националистическа партия AUR.
При първоначалния първи тур на изборите през ноември миналата година той зае четвърто място и впоследствие подкрепи победителя – крайнодесния Калин Джорджеску. Но Джорджеску спечели напълно изненадващо, след внезапна активност на безброй акаунти в TikTok. Подозираше се руска намеса, но досега това не е доказано. Малко преди балотажа Конституционният съд анулира първия тур заради нередности във финансирането на кампанията на Джорджеску. Той бе отстранен от участие.

След това Джорджеску предаде щафетата на Симион, за да представлява десния лагер. Симион разказва, че това станало по телефона:
„Джорджеску ми се обади, когато изборната комисия незаконно го извади от надпреварата. Каза: Хайде, събирай подписи за следващия тур.“
Класически крайнодесен популист
Има обаче една съществена разлика между тях: за разлика от Джорджеску, който беше упрекван за близост до Русия, Симион разглежда Путин като агресор в Украйна и заплаха за Румъния. Въпреки това, той е категорично против военна помощ за Украйна, пише днес порталът "Тагесшау".
В останалото Симион е типичен крайно десен популист.
„Аз съм на една линия с Доналд Тръмп и Джорджа Мелони. Не съм либерал. С мен няма да има гей бракове в Румъния“, казва той.
Президентът в Румъния не изпълнява само представителни функции. Той отговаря и за отбраната, правосъдието, тайните служби, както и представлява страната в Европейския съвет. В предизборната си кампания Симион се представи проевропейски:
„Не казвам, че трябва да напуснем ЕС. Те са наши партньори. Но моята програма е "Първо Румъния". Защитавам румънските интереси.“

Симион видимо е минал през политичско обучение. При публични изяви се представя като десен държавник и е учтив в интервюта. Това не винаги е било така, казва Катя Плате от Фондация „Конрад Аденауер“ в Букурещ.
„Той идва от средите на футболни ултраси, бихме могли да кажем и хулигани. Помним го от изяви в парламента, където е имало сблъсъци, където е отивал на трибуната, за да души министър“, казва Плате.
Кой ще стигне до балотажа?
Борбата за второто място на балотажа на 18 май според анкетите ще бъде оспорвана между двама кандидати. Единият – Крин Антонеску, е сочен от анализатори като „кандидатът на властта“, а другият – Никушор Дан, като „либералният реформатор“.
Според Transparency International Румъния е третата най-корумпирана държава в ЕС след Унгария и България. Общественото разочарование от политиката е дълбоко – подхранено от мерките срещу COVID и коалицията между двете преди това враждуващи големи партии – либерално-консервативната PNL и социалдемократическата PSD, обвинявана често в клиентелизъм и корупция.

Заедно с третия коалиционен партньор – партията на унгарското малцинство UDMR – те издигнаха за кандидат бившия лидер на PNL, министър и временен президент Крин Антонеску.
Известният румънски политолог Сорин Йонита от мозъчния тръст Expert Forum не храни илюзии за 65-годишния Антонеску:
„Той е просто лице на управляващата коалиция, като холограма. Част е от това, което наричаме „проект Борисов“ – по име на бившия български премиер. Тоест, на думи е проевропейски, но на практика основната цел е да се крадат средства от ЕС.“
Реформатор с шанс
Третият силен кандидат за балотажа е независимият кмет на Букурещ Никушор Дан. През 2016 г. той основава реформаторската партия „Спаси Румъния“ (USR), но напуска след вътрешни спорове. Отстоява проевропейски курс и настоява за реални реформи.
„Трябва да възстановим държавните институции и администрацията. Необходима е истинска борба срещу корупцията“, казва той.
55-годишният математик е считан за прагматик, но с дефицити в комуникацията и харизмата. Според Йонита, обаче, той има ключово предимство:
„Той е автентичен кандидат. Хората ценят това, че не е корумпиран. В Букурещ е, с оглед на обстоятелствата, успешен кмет. А в балканския контекст политик, който не е корумпиран, е нещо доста уникално.“
Аутсайдер с влияние
Бившият премиер и политик от PSD, Виктор Понта, също има шанс, макар и малък. Според Катя Плате, той може да е скрит кандидат на PSD. Представя се като ултрарелигиозен тръмпист и очевидно се опитва да повтори успеха на Джорджеску от миналата година. В последно време е бил бизнесмен с добри връзки с фамилията Тръмп и сръбския президент Александър Вучич. В предизборната кампания получи посещение от Доналд Тръмп-младши и публикува снимка с него.
Гняв и разочарование в обществото
Най-вероятните сценарии за балотажа са: популист срещу кандидат на властта или популист срещу реформатор. Експертите обикновено смятат, че мнозинството румънци ще гласуват срещу крайнодесен кандидат.

Но след първия тур с шокиращо добрия резултат на никому неизвестния Джорджеску и последвалото анулиране, последваха гняв, разочарование и протести. И така в Румъния напоследък често се чува едно изречение:
„Политическото настроение в страната в момента е непредсказуемо.“
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни