В августовския си отчет Международната агенция за енергията (МАЕ) понижи прогнозата си за търсенето на петрол през 2019 година с 100 000 барела дневно до 1,1 милиона барела дневно на фона на изострянето на геополитическото напрежение. МАЕ предупреди днес при представянето на доклада, че може да преразгледа прогнозата си отново към понижение, предаде ТАСС.

Търговската война между САЩ и Китай и по-силният спад на световния икономически растеж отслабват търсенето на петрол, се отбелязва в доклада. Посочено е, че перспективите за политическо споразумение между САЩ и Китай се влошават, а в същото време напрежението в Залива, където има нападения срещу петролни танкери заради дипломатическото противопоставяне между САЩ и Иран, подхранва безпокойствата.

Очакванията за търсенето на черното злато през 2020 година също са намалели в сравнение с предишната предварителна оценка - с 50 000 барела дневно до 1,3 милиона барела дневно. Общият обем на търсенето остава непроменен за 2019 година на равнище от 100,4 милиона барела.

Добивът на страните от ОПЕК през юли е намалял със 190 000 барела дневно спрямо юни до 29,71 милиона барела дневно, се допълва в отчета на МАЕ.

Най-силно е свила добива си Саудитска Арабия - почти с 1 милион барела дневно спрямо равнище от октомври 2018 година, което бе възприето като базово в споразумението за намаляване на производството на петрол. Иран и Венецуела са освободени от ограниченията, договорени във Виенското споразумение, но добивът им спада стремително под натиска на санкциите на САЩ. През юли Иран е намалил производството си с още 50 000 барела дневно до 2,23 милиона барела дневно. Венецуела пък е свила добива си с 60 000 барела дневно до 0,81 милиона барела дневно.

Според разчети на МАЕ 11-те страни от ОПЕК, които са подписали Виенското споразумение, са изпълнили задълженията си по него през юли на 119 процента, тъй като редица страни са превишили обещаните намаления.

Запасите от петрол на страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през юни 2019 година са нараснали с 31,8 милиона барела до 2,961 милиарда барела, се посочва в августовския доклад на МАЕ. Това е с 66,9 милиона барела над средното 5-годишно ниво за този показател.

Предварителните данни показват, че запасите на САЩ намаляват, а на Япония - се увеличават.

През май запасите на страните от ОИСР, която обединява 35-те най-развити страни в света, са били само с 6,7 милиона барела над 5-годишното им равнище, според предишния отчет на МАЕ, отбеляза ТАСС.

БТА