Община Благоевград се присъедини към кампанията на Клуб Z "ИZчистване". Инициативата е за заличаване на оскърбителните графити по стените и насърчаване на уличното изкуство. А целта й - да привлечем общественото внимание към проблема с грозните, цинични, заплашителни и дори опасни графити, които като някаква зараза са плъзнали в градовете ни.
Кметът на Благоевград г-н АТАНАС КАМБИТОВ ни разказа за опита на общиата по темата "Графити":
Г-н Камбитов, вандализъм, форма на бунт и желание за изява, вид съвременно изкуство – какво за вас са графитите и къде са границите? Кой от видовете рисунки преобладава във вашия град?
Факторите са много. Бих казал, че зависи от обстоятелствата. Графитите могат да бъдат възприети и като вид съвременно изкуство, и като вандализъм. Важно е на какви места се правят, т.е. специално обособени площи и терени, или произволно избрани сгради например. Съгласете се, че когато става дума за изрисуване на училище, детска градина, новосаниран блок например и авторът е избрал да изобрази нещо, неразбираемо за широката общественост, в тези случаи трудно би се разчело като изкуство. За съжаление не са малко случаите, в които сме свидетели на знаци или надписи с неособено стойностно или направо нецензурно съдържание. В случаите обаче, когато авторите са избрали подходящо място, съгласувано със съответните институции, и изрисуват нещо, подплатено с ясна концепция – тогава вече това е изкуство.
Община Благоевград приветства красивите неща. През последните години два пъти сме били домакини на международен 3D фестивал. Първия път бяха направени графити на ключови места в града, а тази година беше изрисувана и оградата на бившите казарми – една огромна стена, с изключително красиви творения. Моето наблюдение е, че хората одобряват подобни прояви.
Кампанията “ИZчистване” цели да почистим грозните и обидни надписи и да се насърчи творчеството, за да имаме по-красива и уютна градска среда. Как общината се справя с хулиганите кои са най-честите "платна" за рисуване? Имате ли политика за опазване на паметници и публични сгради от драсканици?
Както вече споменах, не са малко случите, в които сме свидетели на грозни надписи и изображения. Стараем да ги ограничим, правим това, което е в нашите възможности. Имаме общинска охрана, освен това в момента вървим и към финализиране на изграждане на цялостно видеонаблюдение в града. Смятам, че това в известна степен действа превантивно. Колкото до местата, на които се правят подобни графити – това са обществени сгради, блокове, къщи, детски площадки и др.
Какъв ресурс на общината "гълта" почистването на фасади?
Това зависи от много неща – каква площ като размери се почиства, достъпност на терен и т.н.
Залавянето на нарушители със спрей е трудна работа по признание на полицията, какъв е опитът от вашата община?
Да, невинаги е лесно да бъдат установени нарушителите, но смятам, че в съвсем скоро време няма да имаме проблем с това нещо благодарение на видеонаблюдението. Системата е изключително модерна, така че чрез камерите могат да бъдат видени и най-малки детайли. Важно е да отбележа, че достъпът до системата имат и органите на реда. Това означава, че община и полиция работят заедно, което безспорно води и до добри резултати.
Понякога се появяват нерегламентирани, но красиви графити – каква според вас трябва да е съдбата им и от какво зависи тя?
В подобни случаи може да бъде проявена толерантност, но не смятам, че трябва да се превръща в практика. В крайна сметка има правила и те са, за да се спазват.
Графити има навсякъде по света, хулигани също. Има обаче и градове, които се гордеят със своите графити, някои рисунки стават световно известни. Може и трябва ли да се насърчават уличните артисти за сметка на обикновените вандали, които драскат? И как властите могат да участват в това?
Разбира се, че изкуството трябва да бъде насърчавано. Това правим и ние, както споменах, община Благоевград вече два пъти е домакин на международен 3D фестивал. В него участват изключително талантливи творци и това се вижда от крайния резултат.
Ако първата стъпка е да почистим, каква трябва да е втората, за да може постепенно грозотиите, обидите и радикалните политически послания по стените да намаляват?
В основата на превенцията е добрият пример, който даваме на децата, на младото поколение. Т.е. това е процес, не е еднократен акт. Трябва да научим децата си да ценят стойностните неща и да творят такива.
А вие лично имаме ли си "любим графит"? Случвало ли се е картинка от улицата да ви усмихне?
Красивите неща винаги усмихват. В Благоевград наистина има графити, които заслужават необходимото внимание. Такива са тези, които изобразяват красотата на града ни и богатството ни в исторически и културен план.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни