Бившият британски премиер Дейвид Камерън обвини сегашния министър-председател Борис Джонсън, че не вярва в Брекзит, но е подкрепял тезата за напускането на ЕС по време на референдума от кариеристични подбуди, пише "Политико".
Камерън обеща референдума за Брекзит, за да се опита да успокои евроскептичното крило в Консервативната си партия пред възхода на еврофобите и антиимигрантите от Партията за независимост на Обединеното кралство, водена от Найджъл Фараж.
На референдума през юни 2016 г. 52 процента от британците се обявиха за Брекзит. Три години след това въпросът продължава да разделя обществото и Брекзит все още няма. Вместо това Великобритания е потопена в политическа криза, а преговарящите с Брюксел се опитват да постигнат компромис, за да се избегне твърд Брекзит.
Това става ясно от публикуван в "Сънди таймс" откъс от мемоарите на бившия премиер, които скоро ще се появят по книжарниците. Камерън разчепква политическите мотиви на Борис Джонсън и на Майкъл Гоув (министър и при Камерън, и по-късно при Тереза Мей, който и при последните избори за нов лидер на Консервативната партия след оттеглянето на Мей остана отново трети - бел. ред.), също един от водещите привърженици на Брекзит, много активен в кампанията за референдума, който и сега и министър.
Когато пише за сегашния премиер, който се зарече да изведе Великобритания от ЕС до 31 октомври, Камерън коментира: "Останах с впечатлението, че той рискува с резултат, в който не вярваше, защото това щеше да помогне на политическата му кариера".
Той добавя, че Джонсън бил уверен, че "поддръжниците на Брекзит ще загубят...Това би било облог със самия себе си, лишен от риск".
Камерън добавя, че едно от най-сериозните грешни изчисления, които направил, когато поискал референдума, било, че мислел, че умерените евроскептици ще видят, както го направил той, че да се остане в ЕС и там да се води битката, като се постигнат нови реформи, с всички предимства за търговията и сътрудничеството, е правилният ход.
Но Камерън е още по-критичен към Гроув като направо го обвинява, че му е забил нож в гърба. "Що се отнася до Майкъл, той показа едно качество - нелоялност. Нелоялност към мен и по-късно и към Борис", пише бившият британски премиер.
"Към края Борис и Майкъл ми се струваха вече напълно различни хора. Борис беше подкрепил нещо, в което не вярваше. Майкъл беше подкрепил нещо, в което вероятно вярваше, но в процеса той се скара с приятелите си...и поемаше позиции, които бяха напълно против неговата политическа идентичност", пише още той.
Камерън нарича кампанията за Брекзит "котел с токсичност, включващ фигури като Найджъл Фараж, Доминик Къмингс и бизнесменът Арън Банкс".
Други министри също получават неласкави оценки от него.
За Прити Пател, в момента вътрешен министър, а преди министър на заетостта, Камерън пише:
"Тя използваше всяко интервю, всяка своя реч, за да удря с чук по правителството за имиграцията, въпреки че беше част от това правителство. Бях шокиран, но не можех да я уволня, защото това щеше да я превърне в мъченик на Брекзит".
Той обвинява в пасивност лидера на Лейбъристката партия Джеръми Корбин, който държал няколко речи в кампанията за оставане в ЕС и след това отишъл във ваканция. Камерън даже изказва предположение, че Корбин е искал тезата "за оставане в ЕС" да загуби.
Преди това Камерън даде интервю за "Таймс" по повод излизането на книгата му "For the record"., в което отново заявява, че не съжалява, че е организирал референдум за излизането на Великобритания от ЕС, въпреки че всеки ден мисли за последиците от това, предаде Франс прес.
Камерън споделя, че се безпокои за онова, което крие бъдещето. Бившият премиер за първи път говори по въпроса.
Той разказва, че в мемоарите си се опитва да обясни, че организирането на референдума не е било взето с лека ръка решение, но същевременно признава, че е бил подложен на огромен политически натиск. Той казва, че някои хора нямало да му простят заради организирането на референдума, а други за това, че го е организирал и изгубил, но има и хора, които са доволни, че той все пак е изпълнил обещанието си.
Според Камерън Брекзит без сделка ще бъде нещо лошо. Той изразява надежда, че това няма да стане и казва, че не може да се изключи и вариантът за втори референдум, за да се излезе от кризата, защото "ние сме притиснати".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни