Разширяване на градския транспорт, ограничаване на строителството в квартали, нови тротоари, осветление и зелени площи, спортни площадки, по-добър достъп до Витоша и възстановяване на лифтовете в кварталите „Драгалевци” и „Княжево”.
Това са само някои от приоритетите, които си поставя сегашният кмет на София и кандидат за четвърти пореден мандат Йорданка Фандъкова. Под мотото „Подкрепяме града не с думи, а с работа”, тя откри своята кампания и представи управленската си програма.
"Всички казват, че изборите за кмет на София са различни, защото са голяма битка за власт. Не, това не е залогът. Зная, че много политически инженери се опитват да променят играта. Заставам пред всички със скучната ми биография, както някой написа. Да, днес е скучно да си последователен, но съм такава", започна словото си Фандъкова, като подчерта, че за разлика от други, тя не е пренаписвала пасажи от своята биография.
Тя припомни, че преди десет години е заварила "един спрял град" - в криза с боклука, със стар автопарк.
"Градът ни беше обиколен от бали с боклук, червени икаруси се движиха из него."
"Радвам се, че днес никой не помни София такава, защото днес София е различна. Припомняме това, защото в управлението на един град зависи от къде си тръгнал", добави тя.
И припомни, че държавата преговаря с голям технологичен инвеститор, визирайки германският концерн "Фолксваген", както и това, че "Файненшъл таймс" и Световната банка са открили офиси в София.
"А биха ли го направили преди 10 години", попита тя.
Според нея на тези важни избори се решават две неща - как София ще се променя и с каква цел и скорост градът ще се развива.
"Приоритет за мен вече ще са кварталите. Защо едва сега? Защото трябваше да изградим големите улици и булеварди", каза Фандъкова.
Настоящият кмет обеща в следващия си мандат да подобри кварталната инфраструктура и сигурността, да има нови тротоари и осветление.
Обновяването на градския транспорт ще продължи заедно с изграждане на буферни паркинги на спирки до метрото, както и в кварталите. Планът е разширяване на т.нар. рингове около града, за да бъде намален и транзитният трафик вътре в самия град. Има програма и ново разширяване на метрото към кварталите Илиенци и Студентски град.
Сред мерките за подобряване на въздуха в София тя посочи проектът за по-екологично отопление и подмяната на печките на дърва и въглища. Добави, че се очаква гласуване по законопроекта, с който се инкриминира горенето на отпадъци. Ще се спират и колите без системи за отчистване, добави Фандъкова.
В програмата й влиза изграждането на пет нови спортни зали и шест ученически спортни зали. Тя припомни, че общината предлага терен за нов национален стадион, който все още е неизвестен, но по думите й локацията е удобна. Има план за развиване на спорт на Панчаревското езеро, а от догодина ще бъде пуснат и общинският аква-парк.
Заедно с създаването на нови училища и детски градини, ще започне да работи и програма за изграждане на още детски ясли, даде заявка още Фандъкова. Ще се обърне внимание на децата със специални нужди, обеща тя. А сред приоритети й е и да заработи и общинска детска поликлиника.
Кметицата не не пропусна и културата. Следващата година трябва да заработи първият център за съвременно изкуство, както да започне и строителството на две нови концертни зали. Ще продължи и разкриване на археологическото наследство на София, която тя го определи като "сърцето на нашия град". Има и специална програма за реставриране на сгради паметници на културата.
Йорданка Фандъкова обеща повече ред, контрол и ясни правила в администрацията – въвеждане на повече електронни услуги, но и реформа в административните услуги.
Тя се зарече, че ще има по-строг контрол върху строителството. В подготовка са серия от законодателни промени, които ще ограничат презастрояването в кварталите и ще защитят зелените площи.
"Хората правят София, а тя трябва да продължи да се развива", каза на финал Фандъкова.
След нея видео обръщения направиха президентът на ЕНП Жозеф Дол и генералният секретар на дясната фракция в Европейския парламент - Антонио Лопес.
"Влизаме в избори и ще виждате разни кандидати да ви се усмихват или да си показват прическите и да ви гледат с честни очи и да ви обещават всичко, но не им вярвайте. Фандъкова е доказала какво може", заяви в кратко слово и вицепремиерът Томислв Дончев, представяйки "човекът Фандъкова".
Йорданка Фандъкова представи листата с общински съветници, както и кандидатите на ГЕРБ и СДС за районни кметове. "Те са хората на място и ще помогнат за нашата работа в кварталите", уточни тя.
И накрая добави:
"Откриваме кампанията в международния ден на сърцето, да си пожелаем здраве."
Ето и цялата реч на Фандъкова:
Всички казват, че тези избори за кмет на София ще са различни, защото са голямата битка за власт.
Не! Не това е залогът! Знам, че много политически инженери се опитват да подменят играта. Знам, че сигурно им е важно. Само че аз няма да съм и никога не съм била част от това.
Заставам пред всички с лицето и биографията си. Както някой написа със „скучната“ ми биография. Да, в днешно време е скучно да си последователен, но съм такава. Не пренаписвам големи периоди от живота си, не ги подменям, не ги крия, както е модерно. Не давам неизпълними обещания.
За мен днес започва открито и честно състезание на идеи, решения и проекти за София.
Да, тези избори са важни, защото на тях се решават две важни неща.
Първото, как София ще продължи да се променя – дали със силата на опита и с поуките от научените уроци ще стъпим на здравата основа на направеното, за да увеличим скоростта на промяна и градеж.
Второто, с каква цел София ще се развива – знам, че сега София има уникален шанс да направи голяма крачка в своето развитие. Работихме така, че в следващата година-две пред града ни стои голямата възможност да привлечем стратегически инвеститор във високотехнологичното производство. Това означава ускорено икономическо развитие, добри доходи и високо качество на живот.
Преди няколко месеца „Файненшъл таймс“ и Световната банка отвориха свои центрове в София. Струва ни се естествено. А дали биха го направили преди 10 години? Каква беше София преди 10 години? Започнахме работа в един спрял град, който преминаваше от криза в криза.
София беше обградена от хиляди бали боклук, чийто мирис задушаваше половината град. 40-годишните червени Икаруси бяха столичният градски транспорт, а метрото беше 9 км от центъра до „Обеля“. Детските градини и части от Борисовата градина се заменяха срещу панелни апартаменти, а парковете дори не се косяха.
Радвам се, че днес никой не помни София такава. Защото днес София е различна.
Припомням го, защото в управлението на един град това къде си, зависи от това откъде си тръгнал. Няма да изброявам какво направихме. Днес е важно какво предлагам да направим – това са конкретни проекти, със срокове и свършена работа, и най-вече, с ясни цели.
Първата голяма цел е по-високо качество на живот с по-удобна и сигурна градска среда.
Извеждам като приоритет работата в кварталите. Това означава квартални улици, тротоари и осветление. Често ме питат, защо едва сега – защото първо трябваше да направим големите улици и булеварди.
Следваща задача – система на довеждащ транспорт – изцяло електрически автобуси от квартала до спирки на метрото. Защо сега – защото първо трябваше да модернизираме градския транспорт.
Предлагам цялостна програма за изграждане на паркинги – буферни, на спирки на метрото и квартални, защото подреждането на паркирането в кварталите е една от най-спешните задачи.
Трябва да намалим транзитния трафик през града – а това значи да завършим вътрешните рингове и Околовръстния път – готови сме с плановете.
Метрото – много се гордея с този проект, въпреки всички, които се опитват да го омаловажат или искат неговото спиране. Не само, че не го спираме, а сме готови с разширенията към „Слатина“, „Левски“, „Люлин“ и Южната дъга. Трябва да проектираме и разширенията към „Илиянци“ и Студентски град.
Втората голяма цел – по-здравословна среда, което означава чист въздух и повече зеленина.
Спечелихме огромен проект за подмяна на старите печки на дърва и въглища на 1/3 от семействата в София.
Настоявам парламентът да приеме предложението ми за инкриминиране на горенето на отпадъци.
Спираме колите, които нямат работеща система за очистване и затова ще разработим нов механизъм за сигнали и контрол.
Готови сме с проекти за 8 нови парка и с вдъхновяващия проект за Зеления ринг – линеен парк с велоалеи по старата жп линия.
Има две конкретни теми, по които сме длъжници - Витоша и Борисова градина. Предлагам конкретни решения за по-добър достъп до планината и възстановяване на Княжевския и Драгалевския лифт - със или без съдействието на собствениците. Вече ясно им го казах. Къпалнята „Мария Луиза“ и Летният театър са двата най-знакови обекта, които трябва и вече можем да върнем на софиянци. Както успяхме да върнем терена, на който изградихме парк „Възраждане - първият от десетилетия нов парк.
Един от моите лични приоритети е създаването на повече условия за спорт. Готови сме с проекти за 5 нови спортни зали в кварталите и 6 ученически спортни зали, които ще са отворени извън учебно време. Разбира се, София се нуждае от нов национален стадион и ще предложим терен, който да е максимално удобен. Подготвяме проект с нови възможности за спорт на Панчаревското езеро, а от догодина София ще има и първият общински аквапарк.
Третата голяма цел – просперираща София, с по-големи възможности за професионално развитие, добри доходи и успешен бизнес.
Днес всички говорят за северните територии. Факт е, те вече се виждат. С инфраструктурата, която изграждаме – Северна скоростна тангента и Западната дъга - те станаха новата посока за развитие на София.
Можем да привлечем стратегически инвеститори, да създадем още 4 технологични индустриални зони.
Вярвам, че бъдещето на София е във високите технологии. Затова предлагаме и училищен кампус, в който престижни международни училища и университети да отворят филиали.
Големият капитал на София са образованите и младите хора. Знам го с ума и със сърцето си. Затова и повече от 10 години инвестициите в образованието са стабилен приоритет. Грижата за децата е ключът към душата на нашата общност. За да дадем на семействата повече сигурност и възможност за развитие – заедно с изграждането на нови училища и детски градини, започваме и програма за нови ясли. Продължаваме подкрепата за децата със специални образователни потребности.
Създаваме и първата общинска детска поликлиника.
Четвъртата голяма цел – да подпомагаме творците, да създаваме нови места за култура и изкуство, да разкриваме историята на града.
Знам, че величието на София е в свободния творчески дух и заряд. Догодина ще започнем изграждането на първия Център за Съвременно изкуство – той ще е истински дом на съвременните творци.
Трябва да изградим две нови концертни зали, това е ясен ангажимент.
Категорично продължаваме с разкриването на археологическото наследство - проектите за „Св. Неделя“ и църквата „Св. Спас“ са големи задачи, с които трябва да се справим по най-добрия начин, защото представят сърцето на града ни.
Реставрирането на сградите-паметници на културата е задача, за която работим - и с промени в Закона за културното наследство, и със специална програма на общината. Спасихме къщата на Яворов за града.
Петата голяма цел – повече ред, контрол и ясни правила.
Да, на първо място електронни услуги и използване на новите технологии. Нужна е реформа в административните услуги – бързина и удобство за гражданите и бизнеса.
Опитът ни показа, че трябва ефективен и строг контрол при строителството.
От една страна, при строителство на публични обекти – за това настоявам строители, проектанти и надзор да носят и професионална отговорност при некачествена работа. И щом искат да работят с публични средства, да залагат и името си, и възможността изобщо да работят.
Предлагам София да има ясни стандарти за всички елементи, които се поставят в града.
По отношение на строителството в града – подготвяме серия от законодателни промени за ограничаване на застрояването в жилищните квартали и за защита на зелените площи.
Цели се постигат само с ясна посока, с решителност, постоянство и съмишленици. Благодарна съм на всички софиянци, с които сме съмишленици в голямата цел – развитието на София като модерен, подреден, европейски град.
Благодарна съм за подкрепата, за открития диалог, за гражданското участие и за критичните мнения.
За реализирането на новите проекти и големите цели е нужен екип.
Благодарна съм на подкрепата на Европейската комисията за проектите на София и на професионалния диалог, който имаме. За развитието на София подкрепата на правителството и на министър-председателя е изключително важна – защото мащабът на работа е огромен и без подкрепата на държавата много от големите проекти са невъзможни. Казвам го като кмет, който е виждал и двете.
В управлението на града единствения начин да се носи ясна отговорност е, когато казваш кой конкретно стои зад теб, на кого разчиташ.
Днес е модерно политиците да се крият зад думата „гражданите“. Но гражданите не са някаква обща маса. Гражданите имат своите лица, имена, професии, успехи, критики и идеи.
Представям екипа от общински съветници от ГЕРБ, СДС и хората от гражданската квота, кметове на райони и кметства. Кметовете на райони в следващите години ще имат голяма роля за успешната работа в кварталите. Защото те са хората на място, които да дадат точно приоритетите и да следят работата.
Продължавам да разчитам на част от хората, с които съм работила досега и които добре познавате.
Новите приоритети, които предлагам, се нуждаят и от нова енергия, и от нови компетентности. Поканих ярки представители на гражданите – хора, градили своя авторитет с години, както и млади, активни личности. Хора, които могат да представляват в общинския съвет цели сектори. Хора, чиято дума се чува и тежи. Благодаря им, че приеха моята покана с желание да работят за София.
Хората правят София. А София трябва да продължи да се развива.
Това става не с приказки, а с конкретни проекти, с реален график, с работа за София!
КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни