Британският премиер Борис Джонсън ще поиска от кралица Елизабет II да преустанови работата на парламента от 8 до 14 октомври, предадоха световните агенции, като цитираха комюнике, публикувано от неговата канцелария

Очаква се днес в 13 часа и 30 минути българско време Джонсън да говори пред парламента.

Традицията повелява законодателният орган да излезе в кратка ваканция преди тронното слово на монарха, в което се излагат приоритетите на правителството. Така че това спиране на работата на парламента не би трябвало да бъде правен проблем, отбелязва Франс прес, цитирана от БТА.

В края на август британският премиер се опита да прекрати сесията на парламента за пет седмици, в опит да прокара Брекзит на 31 октомври, със или без споразумение. Миналата седмица обаче Върховният съд постанови, че това решение е незаконно, след като то бе оспорено от противници на Джонсън с аргумента, че целта му е да попречи на депутатите да упражнят контрол върху процеса на излизане на Великобритания от Европейския съюз.

От "Даунинг стрийт" 10 подчертаха, че работата на парламента ще бъде прекъсната за "минималния възможен срок", за да може правителството да се подготви за новата парламентарна сесия. Като приоритети на кабинета бяха изброени осъществяването на Брекзит на 31 октомври, здравната система, училищата, борбата с престъпността, инвестициите в инфраструктурата и силната икономика.

Шансовете на Джонсън да постигне нова сделка за Брекзит са неясни, след като европейските лидери се въздържаха да дадат одобрение за официални преговори по плановете му за алтернативно решение на въпроса с ирландската граница, пише британският вестник "Таймс", цитиран от БТА.

Планът на премиера би наложил две нови граници на Северна Ирландия, за ужас на местните компании, пише в редакционна статия в. "Индипендънт", либерално издание, близко до противниците на Брекзит.

Британското предложение за замяна на предпазния механизъм би означавало митнически проверки при търговията между Северна Ирландия и Ирландия (но не на границата, а в търговските обекти - б.р.), а също граничен контрол в Ирландско море, отбелязва вестникът. Предложенията на Джонсън за Брекзит са серия от противоречия и той го знае, знае го и Брюксел, отбелязва "Индипендънт".

Джонсън изглежда води изгубена битка срещу оставането на Великобритания в Европейския съюз след 31 октомври, пише близкият до лейбъристката опозиция в. "Гардиън". Всекидневникът обръща внимание на язвителната реакция на главния преговарящ на ЕС за Брекзит Мишел Барние, според когото предложението на Джонсън е капан, както и на отказа на Европейската комисия да преговаря с британските представители преди срещата на Европейския съвет на 17 октомври.

Въпреки общите усилия британските предложения да не бъдат отхвърляни, зад кулисите в Брюксел се настани неприятно чувство, след като Джонсън разкри конкретното си предложение за ирландската граница.

Предложението на Джонсън за Брекзит бе посрещнато със сдържаност от Брюксел, пише  лявоцентристкият френски всекидневник "Монд". По-малко от 30 дни преди обещания от Джонсън за 31 октомври развод с ЕС никой в Брюксел и Лондон не е в състояние да каже как ще завърши тази бурна история, отбелязва "Монд". Със сделка? Без сделка? Или ще има ново, трето отлагане на датата на Брекзит? Дали самият британският премиер има някаква представа? Не е сигурно, отговаря на въпроса си френското издание.

Дългоочакваният план на Джонсън за Брекзит беше посрещнат с шок в Европа и като цяло бе отхвърлен от британските опозиционни депутати, пише в. "Вашингтон пост". Идеите на Джонсън не бяха отхвърлени веднага в Брюксел и останалите европейски столици. Според експерти обаче шансовете на новото предложение да доведе до решение не са особено големи. Дори някаква версия на плана да бъде приета от европейските лидери, за Джонсън ще бъде трудно да получи одобрение на предложението си в дълбоко разединения британски парламент, отбелязва "Вашингтон пост".

Брюксел: Без твърда граница, Ирландия остава в общия пазар

„Трябва да разполагаме с юридически работещо решение, а не уговорки, които да бъдат разработвани и договаряни по време на преходния период. То трябва да отговаря на всички цели на предпазния механизъм - да се избегне твърда граница, да се запази сътрудничеството „Север-Юг“ и островната икономика и да се защити общият пазар на ЕС и мястото на Ирландия в него.“

Това е заявил вчера председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер в телефонен разговор с Борис Джонсън. За разговора стана ясно от разпространено изявление на ЕК.

Юнкер признал положителния напредък, особено относно пълното съгласуване на регулациите за всички стоки и контрола на стоките от Великобритания, които влизат в Северна Ирландия. Същевременно обаче той изтъкнал, че „остават някои проблематични моменти“. И за тях ще бъде необходима допълнителна работа в следващите дни, най-вече по отношение на управлението на предпазния механизъм за Ирландия.

По-късно днес Юнкер ще разговаря с ирландския премиер Лио Варадкар и ще потвърди единството и солидарността на ЕС, който стои зад Ирландия. Също днес главният преговарящ Мишел Барние ще информира за ситуацията посланиците в Съюза на 27-те страни членки.

Реакцията на ЕП не е положителна

Първата реакция на Европарламента не е положителна, заяви предсеателят на работната група за „Брекзит“ Ги Верхофстад.

След това той бе попитан от репортер дали смята, че предложението на Джонсън цели излизане от задънената улица или прехвърляне на вината върху Брюксел вслучай на Брекзит.

„Мисля, че последната точка не бе толкова лоша“, отговори Верхофстад.

БТА и екип на Клуб Z