
Данъците върху въглерода са ефикасни в борбата срещу климатичните промени, но трябва да бъдат съпроводени с намаляване на налозите и насърчаване на инвестициите в собствени енергийни инфраструктури, за да се осигури преходът.
Това каза във встъпителната си реч преди есенните заседания на Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, цитирана от Франс прес, съобщава БТА.
"Въглеродните данъци могат да бъдат едно от най-мощните и най-ефикасни средства", подчерта Георгиева, добавяйки, че ключът е в промяната на данъчните системи, а не само в добавянето на нов данък.
По думите й допълнителните приходи от облагането на въглерода биха могли да се използват, за да се намалят данъците на най-уязвимите домакинства. Новите ресурси биха могли също така "да подкрепят инвестициите в собствена енергийна инфраструктура, която ще помогне на планетата да оздравее".
Георгиева е на мнение, че за да посрещнем климатичните промени "не трябва само да намаляваме щетите, но и да се приспособяваме към бъдещето".
"Това е криза, при която никой не е пощаден и при която всеки е отговорен да реагира", коментира тя.
Кристалина Георгиева припомни, че един от приоритетите на МВФ е да помогне на страните да намалят емисиите от въглерод и да станат по-устойчиви на климатичните промени.
Управляващият директор на МВФ цитира примера на Швеция, която въведе въглероден данък през 1991 година. Тя припомни, че чрез намаляване на по-високите данъци домакинствата с ниски и средни доходи са покрили по-големите енергийни разходи.
Тази политическа промяна помогна на Швеция да намали въглеродните си емисии с 25 процента от 1995 година, а икономиката й отбеляза напредък от над 75 процента, припомни Кристалина Георгиева, която оглави МВФ на 1 октомври.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни