Инфлацията във Венецуела от януари до септември тази година е била 3320 процента. Тези данни обяви снощи членът на комисията по финансите към Националното събрание (еднокамарния парламент на страната) Алфонсо Маркина.

Законодателният орган на страната се контролира от опозицията, уточни ТАСС, цитиран от БТА.

През септември инфлацията е била 23,5 процента, а с годишно натрупване тя е достигнала 3326 процента. От октомври 2018-а до септември 2019 година, тя е 50 100 процента, написа Маркина в Туитър. Най-силно за месеца са поскъпнали хранителните стоки - с 42,6 на сто.

Боливийската република през последните години преживява остра социално-икономическа криза, съпътствана от девалвация на националната валута. Според оценки на ООН страната са напуснали над 4 милиона венецуелци.

Останалите пък се борят с ширещата се бедност и липсата на елементарни консумативи за бита. Страната с огромни залежи на петрол, но на практика от месеци няма бензин в бензиностанциите, магазините са празни, а храна и медицински консумативи се намират все по-трудно.

Кризата в латиноамериканската страна се задълбочи след като на 11 януари тази година председателят на националното събрание Хуан Гуайдо беше обявен за временен президент на Венецуела. Оттогава той се опитва да изтласка от властта социалистическия диктатор Николас Мадуро, но до момента безуспешно. Отказът на президента да сдаде властта и да предизвика демократични избори пък предизвика САЩ да наложат нови, допълнителни санкции върху режима.