"Правосъдието не може да бъде много по-добро от хората, които го осъществяват."
С тази мисъл се запомни изказването днес на доскорошният шеф на Националния институт на правосъдието (НИП) и бивш служебен правосъден министър Драгомир Йорданов.
Институтът - люпилня на кадри в правосъдието, отбеляза своята 15-годишнина и 25 г. съдебно обучение в България заедно с посланици, висши магистрати, членове на ВСС, председателя на ВАС и мн. др.
"На един съдия принадлежат 4 неща: да слуша любезно, да говори разумно, да мисли трезво и да решава безпристрастно", каза пък сегашният директор на Института Миглена Тачева, цитирайки Сократ.
Пенчо Пенев – първи директор на института, бивш министър на правосъдието и на вътрешните работи, заяви в своята реч:
"Неподготвеният, некомпетентният магистрат е зависим. Зависим е най-вече от своето незнание. Той не само може да обръща човешки съдби, но неговото незнание е проводник за вмешателства и външни въздействия."
Той също така се застъпи за създаването на нещо като Съвет на мъдреците към съдебната система, а Владислав Славов - бивш председател на ВАС, зам. главен прокурор и конституционен съдия, предложи за магистрати да се върнат квалификационни петъци веднъж в месеца. Той припомни още нещо любопитно - времената, в които имаше съдебно обучение за журналисти, но и на магистрати за работа с медиите, обучение на пресаташета и пр.
Миглена Тачева напомни днес, че от създаването му през 2004 година 64 705 магистарти и служители са преминали през обучения на през НИП.
Форума освен правосъдният министър Данаил Кирилов, шефът на ВАС Георги Чолаков, представляващият ВСС Боян Магдалинчев, уважиха още членовете Севдалин Мавров и Евгени Диков, главният съдебен инспектор Теодора Точкова, шефката на Висшия адвокатски съвет Ралица Негенцова, върховни съдии като Павлина Панова, имена в адвокатурата като Даниела Доковска, бивши министри и мн. др.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни