Строителната компания "Артекс" изпрати до медиите своята позиция относно желанието на новия кмет на район "Лозенец" в столицата Константин Павлов да бъде премахната сградата "Златен век". Вчера той поиска това в писмо до директора на ДНСК Иван Несторов.
"Намеренията на новия кмет на район "Лозенец" не кореспондират със законността и решението на съда", пишат от "Артекс".
Според тях искането на Павлов е дало повод за "поредната медийна атака срещу проекта" и така на публиката се внушавало, че "е налице някакво меродавно становище за незаконност на сградата, каквото всъщност няма".
"От друга страна, се премълчава най-важният факт – решението на българския съд, а това води до изопачаване на истината и манипулиране на общественото мнение", пишат още от "Артекс".
Компанията припомня, че на 30 юли тази година Софийският административен съд потвърди валидността на разрешението за строеж на многофункционалната сграда „Златен век“ и отмени заповедта на ДНСК за спирането на строежа.
В писмената си защита "Артекс" припомнят и публичната подкрепа, която проектът "Златен век" е получил от "авторитетни правни експерти като "проф. Огнян Герджиков, проф. Дончо Хрусанов, проф Иван Русчев, проф. Димитър Костов, проф. Иван Тодоров, Явор Зартов и други".
"Не ни се иска да вярваме, че г-н Константин Павлов смята всички тези правни становища за нищожни и би предприел каквито и да било действия, които не отговарят на изводите, направени от българския съд. Подобни негови действия целят правен прецедент, който, освен че ще бъде негативен сигнал към българските и чуждестранните инвеститори, ще създаде възможност да се атакуват редица мащабни строежи, включително и редица инфраструктурни проекти в страната, за които поправката в чл. 153 на ЗУТ е направена и важи."
Писмото на "Артекс" завършва с призив за спазването на принципите на демокрацията, които изключвали "своеволни, еднолични и противозаконни действия на хората, които в момента са на власт".
Припомняме, че казусът "Златен век" се влачи вече повече от година, като различните общински и държавни органи си прехвърлят отговорността за изграждането или спирането му.
В момента казусът законно ли е спирането на строежа на небостъргача "Златен век" е във Върховния административен съд (ВАС), след като ДНСК обжалва решението на Административен съд-София град от 30 юли. Последното отмени забраната за строителство на 120-метровата сграда, наложена от строителния контрол през април. Тя бе издадена в разгара на гражданските протести срещу небостъргача и среща на инициативния комитет "Лозенец" с министър-председателя Бойко Борисов. Любопитното е, че около месец по-рано от ДНСК не бяха открили нищо нередно.
След "заръката" на министър-председателя от ДНСК изведнъж установиха несъответствия между строителството и документите за него. Спорът още тогава бе дали изменение в Закона за устройство на територията (ЗУТ), прието от Народното събрание на 7 февруари 2017 г., което увеличава срока на разрешенията за строеж от 5 на 10 години, важи за заварени случаи като "Златен век". Едната версия е, че разрешението за строеж е издадено през 2007 г., презаверено е през 2012 г. и съответно срокът му на действие е бил до ноември 2017 г.
Столичният административен съд обаче прие обратното - че промените в закона, които позволяват 10-годишни разрешения за строеж, важат и за небостъргача на "Артекс". Последвалото обжалване от строителния контрол пък бе определено от строителната компания като "нагледен пример как някои държавни институции работят против икономиката и гражданите на България".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни