„Желаете ли в отстоящия на малко повече от километър от центъра на столицата ТЕЦ-София да се изгради инсталация за изгаряне на отпадъци (инсинератор)“?
За местен референдум с този въпрос, на който столичани да отговорят с "да" или "не", настояват от сдружение "Гражданска Платформа" на бившите депутати 43-ото Народно събрание Мартин Димитров, Петър Славов и Методи Андреев.
Предложението им е изпратено до Столичния общински съвет. Искането за допитване до гражданите е заради "изключително замърсения въздух в столицата и заявеното намерение на мнозинството в СОС, да даде зелена светлина за строителство на т.нар. „инсинератор“ - тоест да одобри горенето на отпадъци в ТЕЦ-София, намиращ се на малко повече от километър от центъра на града."
Това неминуемо ще засегне хората от всички квартали и ще утежни още повече и без това нетърпимото вече положение със замърсяването на въздуха, особено през зимните месеци и в дните на безветрие", обясняват Димитров и Славов.
По закон за иницииране на местен референдум са нужни подписите на поне 1/5 от общия брой на общинските съветници. В София съветниците са 61 - тоест нужни са 13 гласа.
"Ние се обръщаме към онези общински съветници, които милеят за града ни, за здравето на жителите му и за тяхното бъдеще, да упражнят правомощията си по чл. 27, ал. 1, т. 1 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление и да предложат проект на решение на СОС за провеждане на местен референдум", заявяват от "Гражданска платформа".
"Апелираме общинските съветници, които бяха включили в програмите си мерки за справяне със замърсяването на въздуха в столицата и обещаха да се вслушват в гласа и волята на гражданите, в спешен порядък да задвижат процедурата и да внесат проекта на решение за референдум по горецитирания въпрос!"
"Демократична България", чиято позиция официално е против проекта, има 12 съветници. Независимият съветник, когото ГЕРБ ще произведе в зам.-шеф на СОС - Борис Бонев - също се обяви против идеята за горене на отпадъци в София по време на кандидат-кметската си кампания. Любопитно е, че на същата позиция преди местния вот бе и кандидатът за кмет Ангел Джамбазки от ВМРО. Партията му има четирима представители в СОС, които обаче са част от управляващото мнозинство, заедно с ГЕРБ. А последните настояват за завършване на проекта за ТЕЦ-София.
Групата на лявата опозиция в лицето на БСП е от 15 души. В предишния мандат социалистите гласуваха "против" одобряването на заем от 67 млн. евро от Европейската централна банка за изграждане на системат за горене на отпадъци в ТЕЦ-София. Според тях ако ще има такава инсталация, тя трябвало да е не в столицата, а в село Яна, където е заводът за боклук.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни