
Протест в подкрепа на правата на еднополовите партньори и техните семейства организират ЛГБТ активисти у нас. То е в следствие на решението на българския Върховен административен съд, който не призна сключен във Великобритания брак между Лили Бабулкова и Дарина Коилова, въпреки задължението им да го регистрират у нас.
ВАС се аргументира с тезата, че българската правна уредба "разглежда семейните отношения като правоотношение между двата биологични пола - мъж и жена". И че няма нарушение и на разпоредбите от Хартата на основните права на ЕС, тъй като правото на встъпване в брак е гарантирано в съответствие с националните закони.
"Решението на ВАС противоречи на стандартите, възприети от Европейския съд по правата на човека, тъй като не може да съществува правен вакуум относно обществени отношения, които са налице, но правната система да отказва да ги уреди. Правото на семеен живот на всички хора следва да бъде гарантирано от вътрешното право в страната“, твърди обаче адвокат Адела Качаунова.
Бабулкова и Коилова пък посочват, че тяхното семейство "е реалност".
"Непризнаването на брака ни няма силата да разруши връзката между нас. Но има силата да направи живота ни много по-труден. Жалко е, когато собствената ти държава ти създава трудности и те кара да се чувстваш малък и нищожен, и съм сигурна, че в това отношение много хора знаят как се чувстваме."
Организаторите на протеста, който ще бъде тази вечер от 19 ч пред Народното събрание, дават няколко примера защо непризнаването на брака на еднополова двойка е дискриминация. Ако единият партньор е в болница, но няма регистрация на брак или съвместно съжителство, другият партньор не може да взима медицински решения за него. Ако единият партньор почине внезапно и не е оставил завещание, другият не може да наследи общия им дом или друго имущество. Ако завещание има, оцелелият партньор би дължал данък наследство, какъвто иначе няма за семейните двойки.
"В решението си ВАС се е опитал да се позове на определени решения на ЕСПЧ и на Съда на ЕС, но прави впечатление, че подборът на тези тези решения е тенденциозен. Така например се посочва, че ЕСПЧ изисква да се търси баланс между личностен и обществен интерес, но съдът пропуска по-късните решения, че еднаквият пол не може да се използва като аргумент за обществен интерес", отбелязва адвокат Христо Копаранов.
Еднополовите двойки не могат и да се възползват от данъчни облекчения за "младо семейство", въпреки факта, че много от тях отглеждат деца.
"Това е финалното решение по делото на Лили и Дари, но не е финалът на битката ни за равни права. Борбата продължава!", отбелязва председателката на Младежка ЛГБТ Организация "Действие" Венета Лимберова в поканата за протеста.
Най-ново
Атакуваха азербайджанското посолство в Техеран
преди 3 минУкраински военни пристигат в Германия да се обучават на БМП Marder
преди 9 минМоравецки: Полша е готова да даде на Украйна 14 Leopard-2 и 60 модернизирани Т-72
преди 1 часБългария помагала на Украйна и с тежки оръжия, твърди военен коментатор
преди 1 часРазчистват речните корита в карловските села Каравелово и Богдан
преди 1 часБащата на Джокович пропуска полуфинала на сина си в Австралия
преди 2 часаПрочети още
Да подкрепим една млада майка в борбата ѝ за живот
9meseca.bgОбщо 18 баскетболисти в НБА спечелили над $200 млн.
dbr.bgМоже ли поскъпването на биткойна да спаси крипто миньорите?
dbr.bgТръмп: Мога да сложа край на войната в Украйна за 24 часа
darik.bgВерните! Когато феновете на Риека превзеха Сплит с кораб (ВИДЕО)
dsport.bgТежък удар за Лудогорец – втори футболист със скъсани връзки
dsport.bg