Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) е сред най-важните институции в Процеса по картографиране на сеизмичния риск. Оценката и анализът на този риск са сред приоритетите на регионалното министерство до 2025 г., а АГКК ще е сред водещите за процеса институции. Методика за анализ, оценка и картографиране на сеизмичния риск бе одобрена миналата година от ресорното министерство, проектът бе разработен от Националния институт по геофизика, геодезия и картография при БАН, а дейностите предстоят.
Оценката на сеизмичния риск е процес за определяне на характера и степента на риска като се анализират: потенциалната сеизмична опасност, съществуващите условия на уязвимост (вероятност за проява), които биха могли да представляват заплаха или да причинят увреждане на хора, имущество, дейности и околната среда, както и преобладаващият и алтернативният капацитет за справяне по отношение вероятните сценарии на риска. Чрез картографирането на сеизмичния риск територията на страната се зонира като се определят районите с различни степени на риск въз основа на пространствени аспекти и анализа и оценката на риска.
АГКК според последните нововъведения в устройствения й правилник има отговорност в подпомагане на дейността на министъра по картографиране на сеизмичния риск и участва в приемането на материалите и данните, получени в хората на работата.
Очаква се проектът да струва около 10 млн. лв. и парите да бъдат осигурени от държавния бюджет. 2025 г. е крайният срок за завършването му.
Предвижда се изграждането на динамична, постоянно обновяваща се система със специализирана геопространствена информация.
Целите са заключенията от анализа и картографирането на сеизмичния риск да бъдат включени нормативни актове и документи, издавани от регионалното министерство и това на вътрешните работи. Получените норми ще могат да се ползват от всички участници в инвестиционния процес. Това е важно например за начина на строителство в различните области на страната, като то е съобразено с рискове при земетресение, важно е и за планирането на инвестиции и експлоатацията след това, при изграждането и поддържането на пътна мрежа и други големи инфраструктурни проекти.
Методиката предвижда изготвяне на карти на аномалните полета с подходяща стъпка, мащаб и разделителна способност. За изходни данни ще се използва “Гравиметрична карта на България в М 1:100 000". Ще се използват и топографските данни и карти на АГКК.
Ще бъде изработен и анализ на сеизмичната уязвимост на сградния фонд, като след източниците на информация за този анализ ще е кадастърът, поддържан от ресорната агенция.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни