Прокуратурата задочно вече "успя да сблъска" двама свидетели по обвинението на бившия вече екоминистър Нено Димов за водната криза в Перник. При това преди дело изобщо да е започнало. Това са бившият шеф на местното ВиК дружество Иван Витанов и бившата областна управителка от ГЕРБ и лидер на ГЕРБ-Жени Ирена Соколова.
Както Клуб Z писа, вчера прокуратурата разпространи избрани доказателства по обвинението срещу Димов, който е в ареста за "умишлена безстопанственост". Един от публикуваните документи е протокол от разпита на Витанов. За ролята му в разследването стана ясно още на първата пресконференция на обвинителите - от която се разбра как свидетелят добросъвестно е сигнализирал през цялото време за състоянието на яз. Студена.
В протокола от показанията му министър Димов се споменава само веднъж - заради писмо, подписано от него, от септември, че няма проблем с нивото на язовира. Витанов обаче споделя с прокуратурата други прелюбопитни неща: че сигналите му са били подминати и дори е викан на "неофициална среща" при Соколова - тогава областен от ГЕРБ, когато в началото на октомври предложил в свое писмо да се обяви режим на водата. По думите му реакцията била да бъде попитан представя ли си как това ще се отрази на местните избори.
"От нито едно от трите места (общината, общинския съвет и областната управа, б.р.) не получих отговор.
Може би седмица след изпращането на писмото бях извикан в областната администрация при г-жа Ирена Соколова, на неофициална среща, на която присъства и Владислав Караилиев - зам.-кмет на община Перник, и служителите във ВиК асоциацията на област Перник. На този разговор те изразиха учудване и недоволство от тези писма, попитаха ме какво означава това, попитаха дали си представям какво ще последва и изразиха несъгласие относно предложения в писмото режим на захранваните от язовир "Студена" населени места", заявява свидетелят, който явно ще е ключов за обвинението при бъдещото дело.
(Клуб Z напомня, че това става преди още да е стартирал процесът по същество - утре ще се гледа мярката за неотклонение на Нено Димов пред Апелативния спецсъд.)
Днес очевидната бъдеща свидетелка (ако не друго) Соколова по същество обвинява в лъжа местния ВиК шеф - на база разпространения от прокуратурата протокол от разпита му. Тя пише в своя позиция до медиите:
"... Веднага на следващия ден (след писмото на Витанов) извиках на среща Иван Витанов и кмета на Перник Вяра Церовска, за да изясни той пред нас реалната ситуация. На срещата присъства още и главният секретар на Областната администрация, но не и заместник-кмет, както се твърди в показанията. Точно аз изисках от Иван Витанов да организира пресконференция и да информира перничани за задаващия се проблем, както и да информира ежедневно перничани за авариите."
Тя дори лично инициирала пресконференция, защото ВиК... нямало пиар. Соколова допълва:
"Искрено съжалявам за тежката ситуация, в която сме в момента, но е недопустимо да се изопачава истината и да се правят внушения, че заради изборите аз не съм допуснала въвеждането на воден режим в общината! Необходимостта от въвеждане на воден режим се определя от ВиК оператора и въвеждането му в една община не става с подписа на областния управител. Всъщност областният управител не може нито да въведе, нито да попречи на въвеждането на воден режим!"
Сигурният извод е, че се очертава преинтересно съдебно дело...
Ето и цялата позиция на Ирена Соколова:
"В първото писмо на Иван Витанов, изпратено на 9 октомври 2019 г. и адресирано до областния управител, кмета на Перник и председателя на Общинския съвет, се заявяваше, че има хипотеза за въвеждането на воден режим на по-късен етап, предвид намаляването на обема на язовир "Студена", продължаващата липса на валежи и честите аварии на ВиК мрежата. Веднага на следващия ден извиках на среща Иван Витанов и кмета на Перник Вяра Церовска, за да изясни той пред нас реалната ситуация. На срещата присъства още и главният секретар на Областната администрация, но не и заместник-кмет, както се твърди в показанията. Точно аз изисках от Иван Витанов да организира пресконференция и да информира перничани за задаващия се проблем, както и да информира ежедневно перничани за авариите с прекъсване на водоподаването. Обърнах внимание на управителя на ВиК, че ако има индикации за необходимост от предприемане на спешни мерки, е наложително същите да бъдат спешно изпратени и съгласувани от МОСВ. Получих уверение, от страна на управителя, че е изпратил искането си за съгласуване до МОСВ, както и че използването на каквито и да е водни обеми се одобряват и разрешават от МОСВ.
Иван Витанов заяви, че не може да организира пресконференция, защото няма PR и няма опит в тази дейност. Заедно с експерта "Връзки с обществеността" в областна администрация, който се включи в срещата, свикахме пресконференция и това е документално видно от изпратените до медиите съобщения от имейл адреса на Областна администрация. Целта беше да се предостави цялата информация и фактология, за да бъде запознато обществото с нея и това беше сторено на 11.10.2019 г.
Да, бяхме по средата на изборната кампания, но темата беше от изключителна важност и исках всички да са запознати с проблемите.
На по-ранна среща, поискана от Община Перник, през м. юли присъства заместник-кметът Караилиев заедно с експерти от общината, на която бяха още: експерти от Асоциацията по ВиК, от областната администрация и управителят, както и главният инженер на ВиК-Перник. На нея се обсъждаха само проблемите, свързани с ВиК активите, собственост на Община Перник.
Искрено съжалявам за тежката ситуация, в която сме в момента, но е недопустимо да се изопачава истината и да се правят внушения, че заради изборите аз не съм допуснала въвеждането на воден режим в общината! Необходимостта от въвеждане на воден режим се определя от ВиК оператора и въвеждането му в една община не става с подписа на областния управител. Всъщност областният управител не може нито да въведе, нито да попречи на въвеждането на воден режим!
Условията и редът за присъединяване на потребителите за ползване на водоснабдителните и канализационни системи са уредени в Наредба #4 от 14.9.2004 г., според която действията за въвеждане на режим на водата се предприемат от кмета на общината; областният управител предприема действия, когато режимът следва да бъде обявен за две или повече общини в областта.
Когато бъде преценявана моята работа, трябва да се имат предвид правомощията на областния управител, разписани по закон.
Съдействах и предприех много действия - срещи с министри, със заместник-министри, с експерти, с които обикаляхме района и търсехме начини да преодолеем или поне да минимализираме кризата...Експертите, които сега добавят воден обем в язовир "Студена", бяха открити и представени от мен в МРРБ. Документи за това предоставих на съответните органи".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни