Комисията по транспорт и туризъм в Европейския парламент (ЕП) подкрепи днес постигнатото през декември 2019 г. споразумение между преговарящите от ЕП и финландското председателство за реформата в сектора на автомобилния транспорт.
Променените правила за командированите превозвачи, времето за почивка и по-стриктните правила за каботаж, имат за цел да прекратят нарушенията на конкуренцията в транспортния сектор. Те трябва да предоставят именно по-добри условия за почивки на превозвачите.
Борба с незаконните практики
Споразумението запазва съществуващите ограничения за каботаж от 3 операции в рамките на 7 дни. То обаче въвежда регистриране на преминаването на граници с тахографа на превозните средства с цел борба с нарушенията.
За да се предотврати „систематичният каботажт“, ще бъде въведен срок на прекъсване от 4 дни преди извършването на по-нататъшни каботажни операции в рамките на същата държава със същото превозно средство.
За справяне с проблема с т. нар. фирми „пощенски кутии“ транспортните дружества ще трябва да провеждат значителна част от дейностите си в държавата на регистрация. Новите правила също ще изискват връщане на камионите в държавата на оперативния център на компанията на всеки 8 седмици.
Тъй като операторите все по-често използват микробуси за предоставянето на международни транспортни услуги, те също ще трябва да отговарят на нормите на ЕС за транспортни оператори. И ще се наложи да оборудват микробусите с тахограф.
Ясни правила за командироването
Правилата на ниво ЕС за командироване на превозвачи ще дадат по-ясна правна рамка за прилагането на правилата за командированите работници в силно мобилния транспортен сектор. Целта е намаляване на различните национални подходи и гарантиране на справедливо заплащане за превозвачите.
Одобрените правила предвиждат правилата за командироване да се прилагат върху каботажните и трансграничните операции с изключение на транзит, двустранните операции и двустранните операции с едно допълнително натоварване или разтоварване във всяка посока (или 0 на отиване и 2 на връщане).
Почивка извън дома - за сметка на компанията
Приетият текст включва и изменения, които помагат за гарантирането на по-добри условия за почивка на превозвачите и им позволяват да прекарват повече време у дома.
Компаниите ще трябва да организират разписанията си така, че международните превозвачи да имат възможност да се прибират у дома на редовни интервали (поне на всеки 3 или 4 седмици в зависимост от работния график).
Задължителната почивка в края на седмицата, или редовната седмична почивка, не може да бъде взета в кабината на превозното средство. Ако тя се ползва извън дома, настаняването трябва да бъде платено от компанията.
В извънредни случаи новите правила позволяват на превозвачите да надвишават времето на шофиране при строги ограничения за стигане у дома за седмичната почивка, когато са много близо до основната база.
Всъщност бяха приети три документа. Временни споразумения относно правилата за:
• 1. командироването на шофьорите;
• 2. периодите за почивки;
• 3 достъп до пазара за превози на товари.
За да влезе в сила, споразумението трябва да бъде одобрено от министрите на ЕС, а после - в пленарната зала на Европарламента.
Чакаме оценката на въздействие
„Видя се, че макар и крехко, има мнозинство това споразумение да бъде прокарано през комисията, - коментира след гласуването българският евродепутат Андрей Новаков. - Въпреки това тези само 5 гласа разлика (22 „за“ срещу 17 „против“ - б.р.) ни дават надежда, че в пленарната зала би могло нещо да се случи.“
Той е убеден, че всички български евродепутати, от всички партии, ще работят в една посока заедно. Срокът, с който разполагаме, е близо месец.
Според Петър Витанов – единственият български постоянен член на транспортната комисия, споразумението може да влезе в пленарна зала през май.
Той допълни, че по-важна е оценката на въздействие, поръчана от новия еврокомисар по транспорта Адина Вълян. Тя обаче ще бъде изготвена не от външна фирма, а от експернти в самата Еврокомисия, уточни Новаков.
„Много съм любопитен какво ще покаже оценката на въздействието – как празен камион обикаля Европа в контекста на Зеления пакт“, каза още Андрей Новаков.
„Нищо изненадващо, очаквах този резултат“, коментира лаконично пред Клуб Z германският евродепутат Исмаил Ертуг.
Той е смятан за един от главните „душмани“ на българските превозвачи, защото е автор на най-неизгодните според тях поправки.
След като споразумението мина на триалог през декември, министърът на транспорта Росен Желязков заяви, че когато законодателните изменения по пакета "Мобилност" станат факт, България ще заведе дело пред Съда на ЕС.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни