На днешния ден - 27 януари, светът почита паметта на всички жертви на зверствата на Холокоста.
Точно преди 75 г., докато Втората световна война все още тече, е освободен концентрационния лагер Аушвиц (Освиенцим) край полския град Краков.
Повечето изследователи припомнят, че идентифицирането на жертвите продължава да бъде трудна задача и в момента, пише БНР. Отстъпващите нацисти са унищожили не само лагера, но и всички регистри. Години наред историците се опитвали да съберат информация за загиналите в лагера. Транспортните листове помогнали за идентифицирането на 900 хил. души. За съжаление, все още е невъзможно да бъдат посочени имената на всички намерили смъртта в Аушвиц.
На 1 ноември 2005 Общото събрание на ООН обявява официално в резолюция 27 януари за Международен възпоменателен ден на Холокоста.
Резолюцията призовава всеки член на организацията да почита паметта на жертвите на Холокоста и окуражава развитието на образователни програми за историята, за да се предотвратят бъдещи прояви на геноцид.
В Германия - родината на нацизма, денят се чества като паметен ден и се нарича Ден в памет на жертвите на националсоциализма (Der Tag des Gedenkens an die Opfer des Nationalsozialismus).
Въведен е на 3 януари 1996 чрез прокламация на германския президент Роман Херцог и е установен на 27 януари – датата, на която през 1945 войниците на Червената армия освобождават оживелите от концлагера Аушвиц (или Освиенцим). В своята прокламация Роман Херцог заявява:
"Споменът не трябва да умира. Той трябва да напомня дори и на бъдещите поколения. Затова е важно да се намери такъв подход, който да бъде ефективен и в бъдеще. Той трябва да изразява скръбта от страданието и загубата, да бъде посветен на паметта на жертвите и да предотврати всяка опасност от повторна поява."
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни