Наличието на защитно облекло е сред най-важните въпроси, свързани с борбата с коронавируса.
Това стана ясно от речта на еврокомисарката по здравеопазването Стела Кириакиду. Тя говори на извънредно заседание на Съвета „Здравеопазване“ в Брюксел. Той бе свикан заради разпространението на Ковид-19.
„Трябва да гарантираме, че всеки е достатъчно добре екипиран. Изключително опасно е за всички нас, ако лекарите, медсестрите, здравните работници на първа линия нямат необходимото защитно облекло“, каза Кириакиду.
Еврокомисията е започнала съвместна обществена поръчка в подкрепа на 20 страни членки на ЕС за достъп до лично защитно облекло. Кириакиду очаква оферти в началото на идната седмица.
По-рано участващият в заседанието министър на здравеопазването Кирил Ананиев заяви пред български журналисти в Брюксел, че в момента страната ни е осигурила в рамките на един до два месеца необходимите защитни материали срещу коронавируса.
"Когато с министрите обсъдихме ситуацията на последната ни среща на 13 февруари, имаше по-малко от 50 случая само в 7 страни членки. Сега те са над 4000 в 24 държави. И тази ситуация продължава да се развива, бих казала, с часове", предупреди Стела Кириакиду.
Същевременно Еврокомисията обяви, че увеличава на 47,5 милиона евро размера на спешната покана за представяне на предложения. Тя бе стартирана през януари с цел борба с епидемията. Това позволи да бъдат избрани 17 проекта, включващи 136 научноизследователски екипа от целия ЕС и извън него.
Те ще започнат работа по разработването на ваксини, нови лечения, диагностични тестове и медицински системи, насочени към предотвратяване на разпространението на Ковид-19.
Първоначално обявената сума бе 37,5 милиона евро. Допълнителната сума е от програмата „Хоризонт 2020“.
В момента ЕК договаря споразумения за отпускане на безвъзмездни средства с избраните бенефициари. 17-те проекта ще работят върху:
• Разработване на нови ваксини. Става дума за профилактична и терапевтична ваксини, които ще бъдат използвани съответно за профилактика и лечение;
• Бързи тестове за диагностика на място. Ще бъдат положени по-големи усилия за осигуряване на по-бърза и по-точна диагноза от здравните работници на първа линия. Така ще бъде намален рискът от по-нататъшно разпространение на вируса;
• Нови лечения, при които ще бъде възприет двоен подход. Първо, ускоряване на вече започналото разработване на нови лечения (включително терапевтични пептиди, моноклонални антитела и широкоспектърни антивирусни средства) и, второ, скрининг и идентифициране на молекули, които биха могли да работят срещу вируса;
• Подобряване на епидемиологията и общественото здраве, включително готовността на ЕС и отговор при епидемии. Тези проекти ще спомогнат за разработването на по-добри системи за наблюдение с цел ефективно предотвратяване и контрол на разпространението на вируса.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни