Външно министерство пусна нов списък с ограниченията, които налагат различни европейски държави заради коронавируса.

Чехия: От 16 март (понеделник) се забранява влизането на чужденци в страната. Същото се отнася за чужденците с постоянно пребиваване в Чехия и с временно пребиваване над 90 дни. Забраната не се отнася за шофьорите на тежкотоварни камиони.

Австрия: От 16 март се забраняват полети от и до Швейцария, Франция и Испания.  Затворена е границата на Австрия с Италия. Относно тежкотоварните автомобили, които преминават транзит през Австрия, към момента няма рестрикции. Всички шофьори ще бъдат проверявани на място за здравословното им състояние. 

Грузия: Въведени са ограничителни мерки за лица,  влизащи в страната от Германия, Франция, Австрия,  Испания, Китай, Иран, Южна Корея и Италия - задължителна карантина за 14 дни или представяне на лабораторен тест за проверка на вируса, издаден от страната на пристигане. Единственият сухопътен коридор към България минава по трасето ГКПП Сарпи или Вале в Грузия – Самсун в Турция, Истанбул, Кап. Андреево.  По море транспортът е възможен чрез РОРО кораб „Дружба”, отплаващ всеки понеделник от пристанище Батуми за Бургас.

Испания: Външните граници на Испания не са затворени – нито сухоземни, нито въздушни. Има забрана за директни полети от Италия до Испания - мярката е в сила от 11 март до 25 март. От Испания към Италия не е възможно ползването на фериботи.

Република Северна Македония: Няма въведени мерки по отношение режима на влизане и излизане в страната. Няма затворени ГКПП.

Великобритания: Няма въведени мерки по отношение режима на влизане и излизане в страната. Няма затворени ГКПП.

Молдова: Към момента не са обявени мерки за ограничаване влизане и излизане на сухопътни транспортни средства освен обявените за затворени от румънска страна 2 ГКПП Оанча-Кахул и Ръдъут Прут-Липкани. За завръщане в България от и през Молдова за момента остават отворени ГКПП : Леушени-Албица и Джурджулещ-Галац. От 16 март (понеделник) се прекратяват редовните полети с Австрия, Белгия, Чехия, Кипър, Германия, Ирландия, Обединеното кралство, Полша, Португалия, Румъния. За завръщане в България могат да се ползват полети през Киев, Москва и Истанбул.

Украйна: По указания на правителството, от 219 действащи ГКПП по границите на страната остават да функционират 49. Провежда се температурен скрининг на влизащите в страната граждани по всички тях. Също така са разположени дежурни медицински екип за изолиране на потенциално заразени лица. Няма отменени полети към България, поради което няма необходимост от ползване на алтернативни маршрути за завръщане на български граждани в страната.

Естония: Въвежда се контрол при влизане в страната по всички граници (сухопътни, въздушни и морски). Влизащите ще трябва да попълват специални формуляри, в които да отбелязват държавата, от която идват и подробности относно пътуването им. Спряна е продажбата на билети за фериботната линия между естонската столица Талин и шведската Стокхолм.

Нидерландия: Властите на страната не са наложили мерки, които биха оказали негативно влияние на пътуващите от и до страната.

Швейцария: На този етап няма ограничения за пътуване от и до страната.

Министерството на външните работи актуализира информацията за пътуващите към и през Сърбия и Европа. 

В съобщението се казва, че на сухопътната граница между България и Сърбия работят за пътници и товари ГКПП „Калотина-Градина“ и ГКПП „Връшка чука“, потвърди МВР на Сърбия.

Днес на среща с българския посланик Радко Влайков генерал Милян Станоевич, началник на управление на „Гранична полиция” на МВР на Сърбия, е информирал за актуалната обстановка на границите на Сърбия.

На железопътната граница между двете страни продължава да функционира международният железопътен граничен пункт Димитровград (Цариброд). Продължават да работят международните летища „Никола Тесла“ в Белград и „Константин Велики“ в Ниш.

Пълния списък на работещите ГКПП на сухопътна, речна и железопътна граница на Сърбия със съседните държави може да видите в края на информацията.

Станоевич е уверил българския посланик, че камиони, автобуси и лекотоварни автомобили с българска регистрация, преминаващи транзитно през Сърбия, ще бъдат пропускани в съответствие с приетите от правителството на Сърбия ограничения за пътници и товари, идващи от рискови държави и региони. На ГКПП ще бъдат правени допълнителни проверки, включително измерване на температура на пътниците и допълнителен контрол на товарите от тези страни. Те ще бъдат пропускани за транзитно преминаване след консултации, при нужда, с представители на Министерството на здравеопазването на съответните ГКПП.

Временната забрана за влизане в Сърбия на чужди граждани се отнася за пребивавалите в провинция Хубей, Китай, град Дегу и провинция Северен Гьонсанг в Южна Корея, кантона Тичино в Швейцария, Италия, Иран.

Станоевич и Влайков се договориха, че сръбската страна ще оказва и занапред съдействие за безпрепятственото транзитно преминаване на български МПС през Сърбия.

Министерството на външните работи препоръчва на българските граждани, пътуващи за/или преминаващи транзитно през Сърбия, да следят чрез интернет страниците на МВнР, Посолството в Белград и ГК-Ниш актуалните разпореждания на сръбските власти, променящи се поради динамичната обстановка.

Списък на работещите ГКПП на Република Сърбия със съседните страни към 16,00 часа 13 март 2020 г.:

 

ГКПП към Унгария

Бездан, международен, речен

Бачки Брег, международен, сухопътен

Келебия, международен, сухопътен

Суботица, международен, железопътен

Хоргош, международен, сухопътен

ГКПП към Румъния

Сръбска Църня, международен, сухопътен

Ватин, международен, сухопътен

Велико Градище, международен, речен

Джердап, международен, сухопътен

Прахово, международен, речен

ГКПП към България

Връшка Чука, международен, сухопътен

Калотина, международен, сухопътен

Цариброд, международен, железопътен

ГКПП към Република Северна Македония

Прешево, международен, сухопътен

Прешево, международен, железопътен

ГКПП към Черна Гора

Шпиляни, международен, сухопътен

Гостун, международен, сухопътен

Приеполе, международен, железопътен

ГКПП към Босна и Херцеговина

Ваган, международен, сухопътен

Увац, международен, сухопътен

Котроман, международен, сухопътен

Байина Баща, международен, сухопътен

Любовия, международен, сухопътен

Мали Зворник, международен, сухопътен /Новия мост/

Брасина, международен, железопътен

Търбушница, международен, сухопътен

Бадовинци, международен, сухопътен

Сремска Рача, международен, сухопътен

ГКПП към Хърватия

Батровци, международен, сухопътен

Шид, международен, железопътен

Шид, международен, сухопътен

Бачка Паланка, международен, сухопътен

Богойево, международен, сухопътен.

Вътрешни ГКПП

Летище Белград, международен, въздушен

Летище Ниш, международен, въздушен