България ще получи общо 812 милиона евро от обявената от ЕС сума за борба с коронавируса.
Това става ясно от разбивката по страни. На 13 март Еврокомисията съобщи, че е готова да увеличи на 37 милиарда евро сумата за тази цел. Част от сумата ще бъде отпусната като ликвидност, а друга част – от съответстващия бюджет на ЕС. България ще получи съответно 122 милиона и 690 милиона евро. Сборът прави 812 милиона.
Освен това България все още не е усвоила 546 милиона евро от сумите по европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) след обявяването на Инвестиционната инициатива за отговор на кононавируса (ИИОК). Страните членки, на които са останали тези пари, ще ги използват срещу заразата, вместо, както досега, да ги връщат в хазната на Съюза. Сумите са предимно за кохезия.
Така България ще разполага със сумата от 1,358 милиарда евро, за да се бори с разпространението на COVID-19.
Освен за медицински цели парите ще бъдат използвани също така в помощ на най-уязвимите сектори на икономиката като малките и средните предприятия (МСП), пазара на труда и др.
Износът извън ЕС на защитни облекла само с разрешение на страните членки
Износът извън ЕС на защитни облекла може да става само с разрешението на страните членки.
Това обяви днес председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен.
ЕК прие схема за разрешение за износ на защитни облекла. Тя е част от мерките за борба срещу коронавируса.
„Това трябва да се направи, тъй като имаме нужда от такова облекло за нашите здравни системи“, каза Фон дер Лайен.
Тя определи като вредни забраните за износа на защитно облекло от една в друга страна членка.
„Днес от тях най-много се нуждае Италия, но утре може да е друга държава“, изтъкна председателката на Комисията.
Утре Брюксел ще започне съвместна обществена поръчка със страните членки за тестващи комплекти и респираторни вентилатори. Комисията ще представи също така насоките към националните правителства за мерките по границата.
Фон дер Лайен е убедена, че единният европейски пазар трябва да продължи да работи.
„Трябва да поддържаме безпрепятствено движението на стоки в Европа. Не можем да си представим, че именно в момента, в който увеличаваме производството, на заводите ще липсват части, от които те се нуждаят. Хиляди водачи на автобуси и камиони са притиснати на вътрешните граници, като така се създават допълнителни санитарни рискове и се блокират дистрибуторските мрежи. Ако не действаме сега, магазините ще имат проблеми със снабдяването от останалата част от общия пазар“, заяви тя.
И допълни, че трябва бързо да се работи за координиран отговор срещу коронавируса.
Миналата седмица българският министър на здравеопазването Кирил Ананиев заяви пред журналисти в Брюксел, че наличните количества у нас не позволяват да изнасяме защитни материали, както и лекарства.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни