Заради много слабо ръководство САЩ бяха напълно неподготвени за пандемията от Ковид-19 и сега страдат от последиците. Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел на съвместно виртуално заседание на няколко комисии на Европейския парламент, цитиран от БТА.
По неговите думи Вашингтон не е проявил необходимото сътрудничество. Обвиненията към Китай не са решение. Отношенията САЩ-Китай не се подобриха, а се влошиха с избухването на пандемията, това открива място ЕС да играе по-решаваща роля. Вашингтон и Пекин трябва да си сътрудничат, да дадат пример на света, призова Борел.
Той добави, че Световната здравна организация (СЗО) може да бъде порицавана в този случай, но не трябва да бъдат отправяни лични нападки към нейния ръководител. Борел отрече СЗО да е защитила прекомерно интересите на Пекин. Оттеглянето на финансирането на САЩ за СЗО не е решение, така пандемията няма да бъде преодоляна, допълни върховният представител.
Борел отбеляза, че преди 10 години разузнаването на САЩ е предупредило за опасност от подобна на днешната пандемия. Има записи с президента (2009-2017 г.) Барак Обама, който предупреждава за нуждата от подготвеност, добави той.
Борел определи пандемията от Ковид-19 като последица от лошото отношение на хората към природата. Той посочи, че това е третият път в последните десет години, когато вирус се прехвърля между два животински вида и изрази опасение, че няма да остане последен. Трябва да спрем с взаимните обвинения и да подобрим международните възможности за отговор, призова върховният представител.
По неговите думи пандемията от Ковид-19 поставя поне три големи въпроса - за бъдещето на глобализацията и неолиберализма в световна икономика; за еволюцията на световното управление; за устойчивостта на демократичните системи, особено в ЕС, изправени пред прояви на авторитаризъм.
Здравето днес стана част е от политиката за сигурност - 80 на сто от антибиотиците се произвеждат в Китай; Европа не произвежда нито хапче парацетамол; суровините за лекарствата срещу тази пандемия се произвеждат извън Европа; 70 на сто от средствата за лична защита се правят извън Европа. Да обмислим опасностите, които крият дългите снабдителни вериги и заплахата действието им внезапно да спре. Глобализацията няма да изчезне, но трябва да бъдем способни да пресичаме подобни опасности занапред, добави Борел.
Той посочи, че ако държавите от ЕС не бъдат съпричастни помежду си, трудно ЕС би могъл да иска по-голяма роля в света. Борел съобщи, че ЕС засега не успява да убеди САЩ да предприемат стъпки, за да изяснят, че хуманитарните доставки в днешната обстановка няма да бъдат възприемани като нарушение на налаганите от Вашингтон санкции. По неговите думи държавният секретар на САЩ Майкъл Помпейо уверява, че хуманитарни доставки за Иран и Венецуела няма да попадат в обхвата на санкциите на Вашингтон, но това не се потвърждава от официално решение.
В повечето случаи санкциите са контрапродуктивни, заяви Борел. По неговите думи санкциите на ЕС са основно насочени към хора и не се прилагат ограничения с отражение върху цялото общество. Предприемаме напълно различен от САЩ подход, заяви върховният представител.

Геополитическото напрежение между САЩ и Китай ще нарасне с овладяването на пандемията, предупреди още Борел. Той призова за повече помощ от страна на Международния валутен фонд за преодоляване на днешните трудности и поясни, че това засега не е възможно заради несъгласието на Вашингтон.
Светът не стана по-добър след овладяването на епидемията от испанския грип в началото на миналия век, а се насочи към война, отбеляза Борел. Той допълни, че отговорът на днешната криза е щял да бъде много по-слаб без помощта от ЕС. По неговите думи ЕС прави много, но не обяснява действията си достатъчно. Борел призова евродепутатите да разказват какво върши ЕС в държавите, където са избрани.
Върховният представител благодари на Китай за оказаната помощ на ЕС и добави, че му се къса сърцето да гледа кадрите от Италия с горящото европейско знаме. Може би не обяснихме добре каква помощ осигури ЕС (на Италия), допълни той.
Борел отбеляза, че ЕС помага и на държавите от Западните Балкани, като досега за преодоляване на последиците от епидемията в този регион са били отпуснати близо половин милиард евро. ЕС изрази ясна подкрепа за Световната здравна организация след решението на САЩ да спрат финансирането за тази институция, добави той.
Върховният представител заяви, че на света липсва водач в днешната криза. Той посочи, че ЕС няма да бъде сигурно място, докато пандемията не бъде изцяло овладяна, затова призова да се оказва помощ на държавите, затруднени да се справят с разпространението на заразата.
Борел съобщи, че нито една мисия на ЕС не е била прекратена заради пандемията, макар да се е наложило числеността на европейските пратеници зад граница да бъде намалена. Той добави, че продължават преговорите с Турция по споразумението за миграцията и поясни, че Анкара настоява да бъдат разглеждани всички въпроси от договора, включително за отпадането на визите за ЕС за турските граждани, за митническото сътрудничество, за преговорите за присъединяване на Турция към ЕС. Работата продължава, обобщи той.
Върховният представител отбеляза, че до днес с помощта на ЕС от чужбина са били върнати близо половин милион европейски туристи. Той изрази очакването останалите стотина хиляди да се върнат у дома до края на следващата седмица.