Колко ефективни са предлаганите на българския пазар дезинфектанти за ръце? Какво задължително трябва да съдържат, за да осигурят висока степен на защита? Как да ги използваме правилно? На тези въпроси дават отговор от асоциация "Активни потребители", като са тествали дезинфектанти на 21 търговски марки. И в резултат са открили... едва 3 препарата, които отговарят 100% на изискванията на Световната здравна организация (СЗО) по отношение на съдържанието на алкохол - това, което "убива" вируса.

Рецептата на СЗО

Основното изискване на СЗО е концентрацията на алкохол в препаратите е следната:

80% (обем/обем) еквивалентно на 70% (тегло/тегло) етилов алкохол или 75% (обем/обем) изопропанол;

1,45% (обем/обем) глицерол;

0,125% (обем/обем) водороден пероксид;

дестилирана вода до 100% обем.

Или съгласно изискванията на СЗО и ЕС в препаратите за дезинфекция на ръце трябва да има 70 тегловни или 80 обемни процента етилов или пропилов/изопропилов алкохол, отбелязват от "Активни потребители".

След като в началото на епидемията от търговската мрежа се изчерпаха спиртът и препаратите за дезинфекция, с времето ситуацията претърпя положителен обрат. Пазарната икономика се задейства и дрогериите и аптеките бяха залети от разнообразни продукти за хигиена, включително за дезинфекция на ръце. Скоростната поява на толкова много марки поражда обаче опасения за качеството, особено на произведените от малки и неизвестни компании, които тепърва създават нови продукти и навлизат на пазара. И затова от асоциацията са провели теста: сравнение по информацията, поднесена на етикетите, включително и цената, а чрез лабораторни анализи е идентифицирано активното вещество на всеки продукт и е определена неговата концентрация. 

С какво разполагаме в България

Ето и резултатите (онагледени по-долу и в табличен вид):

При всичките 21 търговски марки посредством хроматография е определена концентрацията на алкохолите. Идентификацията на активните бази показва, че с две изключения в препаратите за дезинфекция на ръце се влага етилов алкохол. Съобразно изискванията на СЗО и ЕС етиловият алкохол е правилен избор за дезинфекция на ръцете.

Основен критерий за качеството на търговските продукти е концентрацията на активната база, т.е. на спирта. Съгласно изискванията на СЗО и ЕС в препаратите за дезинфекция на ръце трябва да има 70 тегловни или 80 обемни процента етилов или пропилов/изопропилов алкохол. Това не е изпълнено при мнозинството от продуктите на нашия пазар.

Само при 3 от 21 препарата се установява концентрация на алкохола от 70% (маса/маса). Това са марките Clean hands gel, "Бочко" и Biotrade maxi protect.

При 16 препарата измереното количество на алкохола е в диапазона от 50 до 69,9%. Това означава, че способността им да убиват микроорганизмите е по-малка в сравнение с оригиналната рецепта на СЗО.

При 2 препарата, Denk mit и Steriman Gel, стойностите, измерени за етанол, са под 50%. Концентрацията на алкохола в тях не е достатъчна за дезинфекция и те не би трябвало да се използват за тази цел.

"Като цяло само 3 (14,3% от изследваните) търговски марки съответстват напълно на изискванията на СЗО за концентрация на алкохол", обобщават от "Активни потребители".

Цената варира. Етикетът също

Оттам са открили и редица пропуски при описанията на етикетите. При един продукт (Dettol), не е изписан производител. При същия е пропуснато описанието и на активното вещество. При други 6 препарата отсъства информация за концентрацията на активното вещество. Празнини има и при описанието на помощните съединения. В 6 продукта те отсъстват. При 2 търговски марки не са поставени задължителните надписи и пиктограми за опасност (риск от запалимост). Или ако обобщим: само при 8 от 21 продукта етикетите поднасят достатъчно информация на потребителите.

Интересна информация се получава от анализа на цените. Ако се преизчисли цената за 1 литър, се виждат огромни разлики при различните продукти. Тя варира от 15 до 259 лева за литър.

В същото време няма ясна корелация между цена и качество, ако то е измерено в концентрация на алкохола. Някои от евтините продукти съответстват на критериите за дезинфектанти за ръце. Обратно, при скъпи марки се установява недостатъчна концентрация на алкохол, но пък се набляга на присъствието на безмислени добавки от масла и парфюми, посочват от "Активни потребители".

И заявяват в заключение: "Не се предоверявайте на препаратите. При възможност първо измивайте ръцете със сапун и течаща вода и използвайте дезинфекция само ако нямате възможност за миене. Най-добрият препарат за дезинфекция на ръце може да си направите сами по рецептата на СЗО."

Пълния текст на изследването, вижте ТУК