Съединените щати разработват свои хиперзвукови ракети, за да догонят в тази област Китай и Русия, които за момента имат превъзходство в нея, пише днес Асошиейтед прес.
Хиперзвуковите ракети, които се изстрелват от самолет или от друга ракета-носител имат две предимства пред конвенционалните - изненада и маневреност. Те се движат със скорост над пет пъти по висока от скоростта на звука и могат да избягват противоракетните отбрани.
Програмата на Пентагона за разработка на такива ракети има бюджет от 3,4 милиарда щатски долара тази година и кандидатства за финансиране от 3,6 милиарда долара през 2021 г. Тя е започнала с 800 милиона долара годишно през 2017 г.
Китай вече е направил опити с балистична ракета със среден обсег (DF-17), която може да носи и изстрелва хиперзвукови ракети. Русия вече прие на въоръжение своята хиперзвукова ракета "Авангард", която според Москва развива скорост 27 пъти по-висока от скоростта на звука, пише АП.
Президентът Доналд Тръмп каза пред репортери миналата седмица, че и САЩ разработват такова оръжие, за да компенсират превъзходството на глобалните си съперници и добави, че то ще бъде 17 пъти по-бързо от най-бързата сега американска ракета. Пентагонът отказа коментар.
Агенцията цитира критици на проекта, че той може да доведе до надпревара във въоръжаването като тази в края на Студената война и да създаде сериозна заплаха за мира, ако попадне в ръцете на режими извън споменатите три велики сили.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни