Пътна карта, на базата на която (някога) да бъде организирано електронно дистанционно гласуване в България - но само експериментално, за следващите три избора, е приела Централната избирателна комисия. Решението е взето на 21 май тази година, става ясно от сайта на институцията. Говорителят на институцията Александър Андреев уточни за БНР, че периодът на пътната карта е от 2020 до 2023 г., а след трите експеримента ще се прави анализ дали и как дистанционният метод на вот да бъде въвеждан у нас.
Според Изборния кодекс срокът за изработване на пътната карта от ЦИК изтече в края на март. Преди това комисията бе осъдена заради непълни отговори по Закона за достъп на информацията до бившите депутати Мартин Димитров и Петър Славов. Те питаха именно какво става и с електронния, и с машинния вот, за чието въвеждане отново отговаря ЦИК.
За електронно гласуване у нас се заговори през далечната вече 2015 г. Тогава се проведе референдум по инициатива на президента (2012-2017) Росен Плевневиев и мнозинството участвали отговориха положително за въвеждането му. Година по-късно от ГЕРБ твърдяха, че са "за", записаха опцията в Изборния кодекс, а идеята бе експериментите да започнат през 2018 г. Така и нищо не се случи.
Сега ЦИК има пътна карта за периода 2020-2023 г. и в нея са записани основните стъпки, които ЦИК ще предприеме. Въвеждането на електронно дистанционно гласуване обаче е свързано и с осигуряването на електронната идентификация и автентикация на избирателя при гласуването. В документа от ЦИК припомнят, че такава опция до момента не е налице.
Към настоящия момент няма реализирана национална схема за е-идентификация. Предвидената в Изборния кодекс възможност за използването на квалифициран електронен подпис (КЕП) или идентификация въз основа на данни, съхранявани в информационни фондове за идентифициране на избирателя при регистрация и при гласуване, не отговаря на европейските регламенти в тази сфера, става ясно обаче от картата.
По закон системата за електронна идентификация трябва да бъде изградена от МВР и да започне да работи през 2020 г. В момента тече обществената поръчка за нови лични документи, организирана от вътрешното министерство. Процедурата в момента е на ниво обжалване на избора на изпълнител пред КЗК.
След като проведе 3 експеримента, ЦИК ще направи анализ, за да установи какви са предизвикателствата пред електронното дистанционно гласуване "и в тази връзка вече и да прецени законодателят дали то да бъде въведено в изборите", обясни Андреев пред БНР.
Първоначалният етап е изработването и одобряването на техническото задание. ЦИК си партнира с Държавната агенция за електронно управление в проект, финансиран от ЕС, по изграждане на системата за дистанционно електронно гласуване, посочи още говорителят на изборната комисия.
Следващите планирани избори са догодина - парламентарен вот през пролетта и президентски наесен. Според пътната карта експериментално гласуване обаче може да се проведе и при частичен вот - например за избор на кмет, ако има места, където това предстои.
"В края на пътната карта, разбира се, ние очакваме да имаме един положителен резултат, който да анализираме и на основата на него вече да направим и евентуални препоръки към законодателя", посочи още Александър Андреев.
Според действащия Изборен кодекс на изборите догодина ще трябва да се гласува машинно навсякъде на територията на страната.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни