Фенклубовете на най-популярните отбори в България се обединиха и написаха писмо до няколко институции: те искат да са на стадионите при подновянане на първенството идния уикенд. Поне част от запалянковците.

В депешата са се подписали организираните привърженици на пловдивските "Локомотив" (инициатори), "Ботев", "Левски", ЦСКА-София, "Берое" и "Черно море". Тя е адресирана до Министерския съвет, Националния оперативен щаб за борба с коронавируса, БФС и Министерството на младежта и спорта.

Първенството на efbet лига ще се доиграе по съкратена процедура от 5 юни, петък, като още в този ден е сблъсъкът "Левски" - "Лудогорец". Както в почти всички други шампионати по света обаче фенове няма да се допускат - най-вероятно до края на лятото.

Българските запалянковци предлагат да им се разреши да заемат до 30 процента от капацитета на стадионите, както на културни събития. Така и така арените са почти празни и извън пандемия, аргументират се те.

Ето текста на писмото, запазен е оригиналният правопис:

"ДО МС, НОЩ, БФС, МФВС 

Във връзка предстоящото възобновяване на провеждането на обществени събития на открито и закрито при спазване на определените изисквания, ние, клубовете на привържениците на Локомотив Пловдив, Левски София, ЦСКА София, Берое Стара Загора, Ботев Пловдив и Черно Море, заявяваме следното:

Традиционната ниска посещаемост по стадионите в България се оказва предимство. Нерядко заетите места са едва 15-20% от капацитета.

Считаме, че допустимата заетост от 30%, която е разрешена за обектите на закрито като театри, кина и т.н., е повече от достатъчна за провеждането на всякакви футболни срещи. Нашите аргументи в подкрепа на това са следните:

1. Стадионите са изключително просторни обекти на открито.

2. Традиционно ниската посещаемост на срещите от нашето футболно първенство е под 30% от капацитета на обектите.

3. С поведението си по време на епидемията привържениците на футболните отбори дадоха впечатляващ пример за отговорно поведение в извънредна обстановка.

4. Евентуално натоварване на подходите към стадионите не превишава това на градския транспорт или на централната улица на всеки български град.

Горните аргументи ни дават основание да отправим апел до всички отговорни страни да подходят благоразумно и допустимият процент заетост на футболните стадиони да бъде определеният и за другите обществени обекти - 30%."