И днес земеделският министър Десислава Танева влезе в обяснителен режим след публикувания вчера запис, в който призовава земеделските производители да се "придържат" към това, че няма измами с евросредства, за да не ни спре Брюксел парите. Както и вчера Танева обяви, че тези думи са извадени от контекста, като добави, че България прави 10 пъти повече проверки, отколкото се изисква, и докладва всичко надлежно. Не стана ясно защо, ако Еврокомисията е информирана за тези 50, а не 5 на сто инспекции и съответно за резултатите от тях, Танева призовава да не се шуми около измамите, за да не ни спре ЕК фондовете. Това, което се разбра от включването по Skype на министърката в ефира на бТВ тази сутрин, бе, че ако българското общество смятало, че земеделските производители са некоректни, то за него щяло да е неприемливо Брюксел да им отпуска пари.
Става въпрос за средства по програма "Обвързана помощ" - за изплатени суми на земеделски производители, които обаче са повече от очакваното. Според Георги Василев, секретар на сдружението "Български пипер", който е участвал в разговора, парите идват от измами с европейските средства за допълнителни площи, които са допълнително преразпределени. Накратко - декларират се площи, които не се засяват, а парите се усвояват. При установяване на измама при проверките средствата се преразпределят към коректните производители.
"Аз ви предлагам да се придържаме, че нямаме такива измами и всичко е наред, защото иначе и това (финансиране) ще ни спрат. В крайна сметка ние изпълнихме това, което браншът искаше. Но сега да се хвалим какви измамници сме? Утре нали ще кажат - значи не трябва да получавате тази помощ!", се чува да казва Танева в записа.
"Когато за обществото е неприемливо, нито един орган не би си позволил да предостави такива средства", заяви днес Танева в опит да обясни думите си.
"Категорично не препоръчвам да се прикрива - а да не се хвалим за това, което установяваме", допълни.
И многократно повтори, че по инициатива на самото земеделско министерство се правят проверки на не 5 на сто от производителите, а на 50. И тази информация надлежно била подавана към Брюксел.
От 106 000 заявени по програмата производители 4400 са нарушители и някои са дадени на прокуратурата.
"5% е изискването по регламент, ние правим 50 - десет пъти повече. Хората са сметнали, че 5 е достатъчно, ние прилагаме по-висока норма. При 4400 лица на практика не платихме нищо точно заради проверките. Ето виждате ли защо не исках да артикулирам и не съм се хвалила с тази работа - обществото ще реши, че "плодове и зеленчуци" не са коректни.
Всичко е докладвано до ЕК. Това е административна процедура. Доказваме, че защитаваме в пъти повече парите на европейския данъкоплатец. Всичко докладваме!", гарантира Танева.
И на финала даде заявка, че и останалите 50 на сто от кандидатствалите по програмата ще бъдат проверени.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни