С постепенното възстановяване на икономиката се наблюдава значителен ръст в броя на публикуваните обяви за работа. През май те са нараснали със 77% спрямо предходния месец.
Това отчита платформата за търсене и намиране на работа Job Tiger в свое собствено проучване.
"Разбира се, все още не можем да говорим за пълно възстановяване - този брой е с 39% по-малък от същия период (м. май) през 2019 г., но темпът, с който нараства броят на обявите, е забележителен", коментират от онлайн платформата.
С възстановяването на икономиката, изменението на публикуваните обяви във всички сфери на дейност е положително. При най-силно пострадалите, вследствие на COVID-19, например сектор "Хотелиерство и ресторантьорство", ръстът е най-висок - с цели 190% през май спрямо април, сочи още проучването.
"От новопубликуваните позиции преобладаващи са тези за работа в заведения за хранене, като това е разбираемо предвид предстоящите летни месеци и облекчаването на първоначално наложените мерки за посещаване на заведения за хранене", посочват от Job Tiger.
Това не е изненадващо предвид фактът, че заведенията отвориха на 6 май, а по решение на парламента от днес, което е окончателно, ДДС за ресторантите в туристическия сектор бе намален от 20 на 9 на сто.

Следват "Изкуство и дизайн" (150%), "Маркетинг" (82 на сто), "Логистика и транспорт" - 76%, "Административни дейности" - 71 на сто. Съживява се и производството - според данните. Новите обяви за работа там са скочили с 54 на сто. На дъното е IT секторът, който логично, пострада най-малко от COVID-кризата.