Томас Чатъртън Уилямс, инициаторът на писмото в списание „Харпърс“, предупреждаващо за негативите на политкоректността и подкрепено с подписите на 150 видни писатели, журналисти и интелектуалци, защити идеята си и обори критиците, които твърдят, че авторите на писмото пренебрегват маргинализираните възгледи.
Пред американското обществено радио NPR Уилямс – културен критик, писател, сътрудник на „Ню Йорк таймс“ и колумнист в „Харпърс“ – се обърна към „Нетфликс“, „Ню Йорк таймс“ и други големи платформи за изразяване, за да ги насърчи да дават поле за изява на хората, станали жертва на т. нар. cancel-култура.
„Някой трябва да се огледа и да каже „Всъщност, искам да работя с доста от хората в този списък. Все още искам да направя адаптация в „Нетфликс“ на техните работи. Все още искам те да правят подкастове за „Ню Йорк таймс“ или за „Ню Йоркър“. Затова исках да взема под внимание тяхната гледна точка, а не само тази на безликите онлайн тролове“, коментира инициаторът пред NPR.
Призивът му е провокиран от контра писмо от 10 юли, подписано от 160 журналисти и учени, критикуващи „привилегированата позиция“ на Ноам Чомски, Салман Рушди, Маргарет Атууд и Джоан К. Роулинг. Заедно с останалите интелектуалци, поставили подпис под призива, те не са признали гласовете на „заглушаваните поколения наред“.
„Те не схващат същността: иронията на това писмо е, че никъде в него подписалите се не споменават гласа на маргинализираните групи, заглушавани поколения наред в журналистиката, научните среди и издателския бизнес – пишат те в отвореното писмо, публикувано в сайта „The Objective“. – Въпросните подписали се, повечето от тях бели, богати и подкрепени от огромни платформи, казват, че се страхуват да не бъдат заглушени, че т. нар. cancel-култура е извън контрол, че се страхуват за работата си и за свободния обмен на идеи, дори когато говорят чрез едно от най-престижните списания в страната.“
Двама от подписалите отвореното писмо вече се дистанцираха от него, след като разбраха, че Джоан Роулинг също е сред подкрепилите го. Миналия месец авторката на книгите за Хари Потър бе обвинена в трансфобия, тъй като настоява, че биологичният пол определя половата идентичност.
Уилямс коментира и този въпрос:
„Мисля, че част от това, което нашето писмо се опитва да постигне, е да се опълчи на схващането, че трябва да проверяваме в интернет всяко изявление, което всеки в списъка с подписи някога е изричал, за да сме сигурни, че и ние ще го подпишем. Имам предвид, че в това няма смисъл“.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни