Главно мюфтийство организира честване по случай деня "Ашуре". На пл. "Бански" в София бяха поканени представителите на традиционните религиозни деноминации в страната. След официалната част гостите се почерпиха с традиционния за празника десерт ашуре.

Главният мюфтия лично раздаде ашуре в прослава на пророка Нух (Ной).

Името "Ашуре" произлиза от това, че съвпада с десетия ден от месеца и в буквален превод самата дума означава "десет".
Всемирният Потоп е факт, който се споменава както от всички монотеистични религии, така и от науката като природно явление. А самият ден Ашуре обозначава края на всемирния потоп и второто начало на човешкия род с праотеца Нух (Ной). Корабът на Нух се спасил от водите на потопа на 10-ия ден от месец Мухаррем и в знак на благодарност за спасението било приготвено специално ястие.

Произнесена бе и традиционна молитва в прослава на пророка Нух (Ной).

Месец Мухаррем за мюсюлманите е известен като месеца на Ашурето. Денят Ашуре (тази година - на 3 ноември) се пада на десетото число от месец Мухаррем според мюсюлманския календар Хиджра (лунен календар).

Който свари, хапна от деликатеса.

Според преданията, търсейки начин как да нахрани вярващите, които се качили на кораба му, пророк Нух призовал всички да изсипят в голям съд наличната храна, с която разполагат, за да приготвят ястие. От изсипаните продукти в съда се получило ястието ашуре, което се приготвя и до ден-днешен по повод честването на деня, в който човечеството се родило за втори път.

В християнската култура това ястие е известно като "коливо". Ашурето съдържа боб, нахут, царевица, грухана пшеница, бадеми, шам-фъстък, лешници, стафиди, сушени плодове, орехи, вода, захар и др.

Ашуре за Ашуре, и дружба между народите.