След огромния взрив снощи, отнел живота на 78 души и ранил близо 4000, Бейрут е потънал в тъмнина и по улиците се чуват само сирените на линейки, а доброволци от Червения кръст транспортират стотици пострадали при експлозията в склад за химикали в морското пристанище, предаде ТАСС, цитиран от БТА.

Министърът на здравеопазването Хамад Хасан каза, че ранените са толкова много, че болниците са препълнени. Затова пострадалите, които не се нуждаят от операция, ще бъдат настанявани в хотели в центъра на Бейрут.

В момента усилията са насочени към спасяване на ранените и търсене на загинали под отломките на разрушени сгради в пристанището, каза министърът. Противопожарните екипи още не са потушили пожарите в пристанищната зона, откъдето към небето се издигат облаци дим с остра миризма.

Всичко е покрито с парченца счупени стъкла, които блестят като снежинки на фона на заслепяващите фарове на автомобилите, отбелязва агенцията.

Повредени са сградите в половината Бейрут. Взривната вълна като смерч е преминала през столицата до най-отдалечените й кътчета. В жилищата са падали полилеи, огледала, тавани, мебели, телевизори, балкони. Повредени са голям брой автомобили и автобуси.

Губернаторът на Бейрут Марван Абуд сравни станалото с бомбардировките в Хирошима и Нагасаки.

По последни данни взривът е бил предизвикан от детонирането на конфискуван товар амониева селитра, съхраняван в пристанищен склад 112 за по-нататъшна преработка и унищожение.
Шийтската партия "Хизбула" опроверга изразените от редица телевизионни канали версия за вероятен израелски удар по морското пристанище.

Предположенията за атака на дронове по склад с ракетно оръжие, за който се твърди, че се намирал на пристанището, не отговарят на истината, заяви шийтски източник.

Ливанският президент Мишел Аун заяви, че в столицата Бейрут трябва да бъде обявено двуседмично извънредно положение след огромната експлозия на пристанището снощи и свиква днес извънредно заседание на кабинета, предаде Ройтерс.

Аун заяви, че е "неприемливо" 2750 тона амониев нитрат да бъдат съхранявани в склад в продължение на 6 години без мерки за безопасност и се зарече, че отговорните за това ще получат "най-строги наказания".

Ливанският Върховен съвет по отбрана обяви Бейрут за град, пострадал от бедствие.

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху разпореди снощи на ръководителя на съвета за национална сигурност на еврейската държава Меир Бен Шабат да обсъди със специалния координатор на ООН за близкоизточния процес Николай Младенов пътя за оказване на допълнителна помощ на Ливан след взрива в Бейрут, съобщи канцеларията на премиера, цитирана от ТАСС.

Кораб на ООН в пристанището на Бейрут е пострадал при експлозията, а няколко сини каски са тежко ранени, предаде Франс прес.

Командващият на силите на ООН генерал Стефано дел Кол изрази солидарност с народа и правителството на Ливан и заяви готовност за оказване на необходимата помощ.
Финландското посолство в Бейрут е тежко пострадало, но няма ранени служители по първоначални данни, съобщи финландското правителство в туитър.

Двама служители на посолството на Белгия в Ливан и двама членове на семействата им са леко ранени, а сградата на дипломатическата мисия е повредена, съобщи белгийският външен министър Филип Гофен.

Членове на персонала на посолството на Германия също са сред ранените, предаде Франс прес.

Директорът по стратегическите комуникации на Белия дом Алиса Фара заяви, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е бил информиран за ситуацията. По-късно Тръмп предположи, че зад експлозията стои бомбена атака, позовавайки се на брифинги от американските военни, но това противоречи на твърденията на ливанските служители.

Европейските лидери и висши дейци от институциите на ЕС изпратиха своите съболезнования към жертвите и хората в Ливан. Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел каза в туитър:

"Моите мисли са с хората от Ливан и със семействата на жертвите на трагичния взрив в Бейрут. ЕС е готов да предостави помощ и подкрепа."

Янез Ленарчич, европейският комисар за управление на кризи, заяви, че ЕС "стои до хората от Бейрут в тези трудни моменти" и че Координационният център за реагиране при спешни случаи активира Коперник, програмата за сателитно наблюдение на блока, за да помогне на ливанските власти да разберат какво е станало.

Френският президент Еманюел Макрон заяви в туитър, че "Франция стои редом с Ливан. Винаги" и че помощта вече пътува. Според изявление от Елисейския дворец, Макрон е разговарял с ливанския президент Мишел Аун.

"Изпращаме отряд за гражданска сигурност и няколко тона медицинско оборудване", написа в социалните мрежи френският държавен глава. "Лекари също ще стигнат до Бейрут възможно най-скоро, за да укрепят болниците. Франция вече е ангажирана."

Италианският премиер Джузепе Конте заяви, че Италия "ще направи всичко възможно", за да помогне, докато премиерът на Великобритания Борис Джонсън определи изображенията от Бейрут като "шокиращи" и заяви, че Великобритания "е готова да окаже подкрепа по какъвто начин можем". Говорителят на германския канцлер Ангела Меркел заяви:

"Германското правителство е потресено от съобщенията и снимките (на експлозията). Нашите мисли са с тези, които са загубили близки. Пожелаваме на ранените бързо възстановяване. Ще предложим на Ливан нашата помощ."

В отделен туит германското външно министерство заяви:

"Служители от посолството ни също са сред ранените... Германия стои на страната на Ливан в този труден момент. Ще разгледаме каква помощ можем да предложим веднага."

Петима от ранените са „колеги от нашето посолство“, заяви холандският премиер Марк Рюте, като изказа „най-дълбоките си съболезнования“ за жертвите и оцелелите от това „ужасяващо бедствие“.