С кратка церемония, в която по изключение премиерът Бойко Борисов не взе лично участие, една година след обещаното, най-сетне тръгна част от третата линия на метрото. Тя свързва кварталите "Красно село" и "Хаджи Димитър" и прави връзка с вече изградените два лъча.
Макар събитието по прерязването на лентата, резонно, да се проведе под земята, пред метростанцията "Медицински университет" бе организиран скромен, но гласовит протест, заявен в социалните мрежи седмица по-рано като протест с искане на оставката на столичния кмет Йорданка Фандъкова заради "ремонта на ремонта на ремонта на ремонта". Накрая обаче гневът на демонстрантите отнесоха представителите на Българската православна църква, дошли да осветят новата линия.
Церемонията бе обявена за 13 ч, а входът на метростанцията - заварден от полиция - но не и в мащабите на "посрещане на министър-председателя". Официалните лица - Фандъкова, министърът на транспорта Росен Желязков, председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков, зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов и директорът на "Метрополитен" инж. Стоян Братоев обаче дойдоха директно под земята - с влак.
Основната част от присъстващите се състоеше от общински съветници от управляващото мнозинство, от строителите на обекта, както и от представители на гражданската организация "Спаси София", начело с кандидат-кмета на последните местни избори и независим местен парламентарист - Борис Бонев. "Спаси София" се зароди именно покрай изграждането на метрото, а сега участва и с направата на нови и по-разбираеми указателни табели. Дойде и кметът на район "Средец" Трайчо Трайков ("Демократична България"). Но и демонстранти с маски с логото на формацията и с плакати "Борисов. Оставка", които обаче не скандираха по време на церемонията.
Присъстващите изслушаха първо "Ода на радостта", а после и българския химн, след което епископ Тихон Тивериополски освети обекта. Без да подозира, че по-късно по неволя ще стане още по-деен участник в днешното събитие. Последваха речи на Братоев, Желязков и Фандъкова - в голямата си част посветени на строителите на метрото, някои от които "са дали и здравето си в тунелите, в калта".
"Продължаваме напред", заяви в заключение столичният кмет, визирайки довършването на линията и предвижданията за нови разширения.
Лентата бе прерязана, официалните лица си тръгнаха както са и дошли, а през това време пред метростанцията вече се бе оформил протестът с участието на около 30-ина души с различни лозунги - от качеството на ремонтите, до липсата на места в яслите и детските градини.
Официални лица от метростанцията обаче така и не излизаха. Но пък излязоха Тихон и придружаващите го духовници и то насред скандиранията "Оставка!". А появата им провокира допълнителни викове: "Къде е Николай с аудито!". Засегнат, епископът се спря пред демонстрантите, за да им потърси сметка с какво е заслужил хули.
"Дойдохме да осветим метрото, на което се возят всички софиянци", заяви.
"Отче, Христос винаги е бил с отхвърлените, с онеправданите, нали така" - отвърнаха му протестиращите.
"Колко е откраднато покрай строителството на това метро!", провикна се друг от демонстрантите.
"Това не е моя работа", отвърна представителят на БПЦ.
И диалогът приключи със скандирания "Църквата на ГЕРБ! Църквата на ГЕРБ!".
Третата линия = 14 000 автомобила по-малко
Пуснатите днес в експлоатация 8 километра са с 8 метростанции - "Красно село", "Бул. България", "Медицински университет", "НДК" (с връзка към Линия 2), "Св. Патриарх Евтимий", "Орлов мост" (с връзка към Линия 1), "Театрална" (при театър "София") и "Хаджи Димитър". През септември се очаква да започнат изпитанията и на влаковете от втория участък - нови 4 километра в кв. "Овча купел" (станции "Овча купел", "Мизия/НБУ", "Овча купел 2", "Горна баня"), като обещанията са за пускане в края на годината. В края на тази линия ще има ж.п. гара за връзка с Перник.
А очакваният ефект, според изчисленията на общината, е намаление на броя на автомобилите, които се движат дневно по трасето, с 14 000 (до 25% намаление на трафика). Или 11 000 тона по-малко вредни газове годишно.
От общината предвиждат от пускането на тези общо 12 метростанции по линията да се възползват 110 000 души, които да станат 170 000 с изграждането на продължението до "Ботевградско шосе" и 220 000 - през кварталите "Слатина" и "Гео Милев" до "Цариградско шосе".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни