Да бъде създаден механизъм за наблюдение върху медиите.
Предложението направи българската евродепутатка Елена Йончева от БСП и Прогресивния алианс на социалистите и демократите (СиД). Тя говори пред Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европарламента. Днес депутатите представиха предложения за изменения в доклада за засилване на свободата на медиите.
Йончева е докладчик в сянка.
Механизмът за наблюдение върху медиите трябва да отива по-далече от рамката на новия механизъм за върховенството на закона, който ще бъде представен след две седмици, каза българската социалистка. Според нея този инструмент ще въведе ясни норми и критерии на ниво ЕС, включително по законодателен път, ако се налага.
Друго от предложенията на Елена Йончева е засилване на разследващата журналистика и оказване на финансова помощ на журналистите в тази сфера. Разследванията имат ключова роля за критичната преса, както и за гарантиране на прозрачността и контрола върху работата на политиците.
Необходими са също така ефикасни механизми за недопускане на монополизиране на медии и липса на прозрачност.
Като пример за огромните ризличия между отделните страни членки на ЕС Елена Йончева посочи факта, че Финландия е на второ място в света по свобода на пресата, а България – на 111-о.
Тя изтъкна, че има много случаи на журналисти, които са сплашвани и не могат да се изразяват свободно, а други дори брутално биват убивани. Дошло е време да се действа. Йончева разглежда доклада като първа стъпка към обща европейска политика за свобода на медиите.
Стандартите за прилагането на свободата в ЕС се понижават и показателен пример за това е 111-ото място на България, каза друг докладчик в сянка – Рамона Стругариу, която е либерал от Румъния.
„През последните дни журналисти в България са бити с палки, използва се лютив спрей срещу тях. Унищожаваше се оборудването им, някои биваха задържани произволно. Подобни кадри на насилие срешу журналисти или протестиращи нямат място в ЕС“, заяви тя.
Според нея ЕС вече не трябва да си затваря очите пред убийствата на журналисти. Особено тревожно е разследването в Словакия на убийството на Ян Куциак и приятелката му.
Словачката Луция Дюриш Никълсънова изтъкна, че много от частните медии в Източна Европа са в ръцете на мощни олигарси. А това само увеличава дезинформацията.
Главен докладчик е полската депутатка Магдалена Адамович от Европейската народна партия (ЕНП).
Тя би тревога, че масово се наблюдава политизиране на медиите и приватизирането им от управляващите партии.
„Това се използва за постигане на политически цели. Езикът на омразата, дезинформацията се използват като инструменти за запазването на властта в страни членки. Все повече ставаме свидетели на отдалечаване на демокрацията“, каза Адамович.
Дори в най-напредналите по отношение на свободата на медиите страни тя се влошава. Днес сме свидетели на заплахи към медиите и свободата им в световен мащаб.
Проблемът се задълбочил по време на пандемията от коронавирус. И тогава е станало ясно колко опасна е дезинформацията.
„Има още нещо много тревожно. А именно нарастващата тенденция на подстрекаване към насилие спрямо журналисти“, добави депутатката.
Според нея езикът на омразата се използва все по-често към жени журналистки. Това се отразява не само на свободата на словото, но задълбочава и дискриминационни стереотипи, които се прилагат към журналистките. И също уронва устоите на демокрацията.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни