Броят на жертвите на COVID-19 в Съединените щати е надхвърлил 350 000, предаде Асошиейтед прес, посочвайки, че експертите очакват нов скок на случаите на коронавирус и смъртните случаи в страната заради празничните събирания по Коледа и Нова година.

Данните, събрани от университета Джон Хопкинс, показват, че САЩ са преминали цитирания праг рано сутринта в неделя. Повече от 20 милиона души в страната са заразени. САЩ започнаха да използват две коронавирусни ваксини за защита на здравните работници и обитателите и персонала на домовете за възрастни хора, но разпространението на програмата за ваксиниране беше критикувано като бавно и хаотично.

Множество щати съобщиха за рекорден брой случаи през последните няколко дни, включително Северна Каролина и Аризона. Собствениците на морги в тежко засегнатата Южна Калифорния казват, че са затрупани с трупове.

САЩ досега са отчели най-много жертви на COVID-19 в света, следвани от Бразилия, която е докладвала за повече от 195 000 починали.

По- рано днес британският премиер Борис Джонсън заяви, че е възможно въвеждането на по-строги мерки срещу бързото разпространение на коронавируса в Англия, дължащо се отчасти на появата на нова разновидност на вируса, предадоха Франс прес и Ройтерс, цитирани от БТА.

Обединеното кралство е една от европейските страни, които са засегнати най-тежко от пандемията. Смъртните случаи там са 74 570.

През последните 24 часа в страната бяха регистрирани 57 725 нови случая на заразяване с коронавирус.

Британският премиер Джонсън заяви пред Би Би Си, че през следващите седмици е възможно въвеждането на нови мерки срещу разпространението на вируса. Една от обмисляните мерки е отмяната на планираното отваряне училищата в Лондон и в райони, намиращи се в съседство с британската столица.

Макар Джонсън да изтъкна, че образованието на британските деца е приоритет, той подчерта необходимостта от това да се вземе предвид опасността от новия щам на коронавируса.

Всяка от четирите съставни части на Обединеното кралство взима самостоятелно решенията във връзка с ограничителните мерки. Борис Джонсън определя политиката за Англия, а решенията за Шотландия, Уелс и Северна Ирландия се взимат от техните собствени правителства, отбелязва Ройтерс.