"Усещането ми е, че голямата община си изми ръцете с малката."

Това каза пред бТВ днес вече бившият архитект на район „Триадица“ – Иван Шишков, който подаде оставка след инцидента с токовия удар, при който загина момче на 16 години.

Шишков, който е работил като архитект към два района на Столичната община от 2002 г., сподели, че бил изненадан, че неговото име се спомена на брифинга на кмета Йорданка Фандъкова.

Той обяви, че е познат в професионалните среди и работи безпроблемно вече с трети главен архитект на София.

"Реално погледнато, имаше изразено остро недоверие към мен от страна на хора, които аз считам, че ме уважават и като професионалист, и като човек – арх. Здравко Здравков и кмета Йорданка Фандъкова. (…)

За мен това е моментът, в който човек трябва да тества дали властта е самоцел или името е по-важно от всичко останало", коментира арх. Шишков.

На въпрос изпитва ли вина за случилото се той отговори: „Не, никаква абсолютно“.

И обясни, че процедурите, с помощта на които павилионът, към който е прекаран фаталният кабел, е работел, не се провеждат от бившия му вече район „Триадица“ (случаят силно се политизира и тъй като Столична голяма община е на ГЕРБ, но район "Триадица" е на ДБ, б.р.)

"Павилионът е в терен на държавата – терен, който се управлява от болницата. Този павилион е там, благодарение на желанието на директора на болницата („Св. Иван Рилски“ – бел. ред.).

Когато през 2018 г. е започната процедурата за премахване на павилиона, тогава директорът на болницата с писма е поискал тези два павилиона
да бъдат узаконени. (…) Павилионът е попълнен в кадастралната карта. Не е ясно как е попълнен обект, който е преместваем“, добави той. -

Според мен това, че не се знае кой е собственикът на павилиона и това, че е вписан в кадастъра, означава, че не е случаен“, каза още арх. Шишков.

В студиото на бТВ беше и и Елена Траянова, бивш началник на отдел „Устройство на територията, кадастър и регулация“ в общината, която през 2011 г. е подписала вместо арх. Шишков бележката, с която ЧЕЗ прокарва ток на павилиона.

Траянова обаче твърди, че с въпросната бележка не се нареждало да бъде прокаран ток, а че се поръчвало на ЧЕЗ да направи проучване.

"За мен тази служебна бележка, независимо кой я е подписал - в случая аз - не убива дете. Токът уби детето. Много съжалявам, че така ще го кажа, виждайки мъката на хората, които загубиха детето си“, коментира още Траянова.

Също днес в т. нар. Триъгълник на властта се състоя и малоброен протест на близки на починалото момче. Искането им бе за присъди и оставка на Йорданка Фандъкова.

"Добре де, те като не се чувстват виновни, защо е станал тоя инцидент – че той е стъпил там и стана тая беля? Фандъкова непременно да си остави оставката.

Ще искаме оставките от ЧЕЗ къде са работили преди инцидента. Искам всички да са зад решетките! Искам справедливи присъди, искам всичко възможно да се направи и да се намери собственикът на тая будка“, заяви бащата на починалото момче Снежан Методиев пред бТВ.