България се справяла толкова добре с COVID кризата, че служела като положителен пример. В световен мащаб.
Тази теза артикулира в интервю за БНТ вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева.
"Със сигурност сме доста по-добре подготвени и вече говорим за възстановяване. Светът говори за българския модел за управление на кризата. Балансът, който българското правителство намира между това да има мерки - да опазва живота на хората, но също така да запази работните места и икономиката", заяви Захариева, без да посочва части от "света".
По думите й кризата е показала, че няма държава в света, която сама да може да преодолее тази пандемия.
"Безпрецедентни възможности се откриват пред държавите, това да модернизираме нашите икономики, да подпомогнем малките и средни предприятия", посочи вицепремиерът.
Подготовката за изборите в чужбина е започнала отдавна заради мерките и ограниченията около пандемията, каза още. Относно бариерите пред българите зад граница - като ограничението за 35 секции в страните извън ЕС и подаването на предварителни заявления, вицепремиерката заяви, че се работи по Изборния кодекс. Но пък не стана ясно защо управляващите не направиха промяна в него в посока облекчаване на съгражданите ни зад граница. За тези избори ще бъдат открити повече секции в други държави отколкото досега, твърди Захариева.
Самата тя е водач на листата на ГЕРБ в Пазарджик.
"Листата в Пазарджик е доста балансирана, това е една от големите области по територия - имаме 12 общини, т.е. търсили сме и регионалния баланс, да има представител на общините в листата. Имаме и сравнително добър баланс между мъже и жени - 8 са дамите, 10 са мъжете - имаме юристи, имаме икономисти, имаме спортисти", отчете.
По думите й ГЕРБ винаги са обещавали реалистични неща, които могат да изпълнени в един мандат.
"При отчетите се вижда, че не само сме изпълнили, а и някои неща сме преизпълнили", подчерта Захариева.
Преди това тя изтъкна, че управляващите не само са изпълнили, но и са преизпълнили предизборната си програма, давайки за пример секторите образование и икономика, както и пенсиите (тук бе вдигната само минималната пенсия, с което се скъси ножицата между хората с най-малък осигурителен принос и тези, допринасяли повече, б.р.). В същото време посочи, че сега трябва да възстановим икономиката си, пострадала от пандемията.
"Знаете, че топ приоритетът беше образованието, виждате резултатите в образованието, оценките на обществото за това, което направихме в образованието. Ние искаме да се надграждаме, да подобряваме там, където имаме какво още да подобрим", допълни Захариева.
След което продължи:
"Ние сме в поредна криза, ние сме управлявали в три кризи и показваме, че можем да се справяме перфектно в кризи - не само да ги овладяваме, но и да надграждаме над тях, т.е. да излизаме по-силни в кризите."
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни