Китай отхвърли идеята да въведе санкции срещу военни от Мианма и призова за демократичен преход в азиатската страна, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Въвеждането на санкции срещу военни „единствено ще влоши ситуацията“, заяви китайският постоянен представител в ООН Чжан Цзюн на извънредно заседание на Съвета за сигурност във връзка със ситуацията в Мианма.
„Ако в Мианма се стигне до продължителни вълнения, това ще бъде катастрофа за страната и за целия регион“, каза още китайският представител.
Държавният департамент на САЩ призова вчера Китай да използва цялото си влияние, за да потърси сметка на хората, отговорни за извършения през февруари в Мианма военен преврат, предаде Ройтерс.
„Това, което хунтата направи в Мианма, противоречи на интересите на САЩ. То противоречи на интересите на нашите партньори и съюзници. То противоречи и на интересите на Пекин“, заяви говорителят на Държавния департамент Нед Прайс.
В Мианма има безпрецедентен риск от гражданска война, заяви вчера специалната пратеничка на ООН за Мианма Кристине Шранер Бургенер, предаде Франс прес.
Специалната пратеничка призова Съвета за сигурност на ООН да използва всички налични средства, за да предотврати „катастрофа“ и „кървава баня“ в азиатската страна.
„Има опасност да станем свидетели на такова нещо и провал в предотвратяването на нова ескалация на насилието ще струва на света много повече в дългосрочен план, отколкото незабавните действия“, каза тя на заседанието на Съвета за сигурност, посветено на Мианма. „Жестокостта на военните е прекалено голяма и голям брой въоръжени групировки на етническа основа ясно демонстрират противопоставянето си, като по този начин рискът от гражданска война се засилва до безпрецедентно ниво. Назрява кървава баня“, предупреди Кристине Шранер Бургенер.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни