Не, изобщо в България не процъфтява търговия с наши, де факто – европейски паспорти.
Само дето бТВ разказа тази сутрин за две села в Благоевградско – в едното има 3526 адресни регистрации на граждани от Северна Македония, а в другото – 600 души от същите са адресно регистрирани в трафопост.
Общо в Благоевградско те са над 25 000, сочи разследване на Марин Николов от медията.
Дни преди парламентарните избори община Благоевград е започнала процедура по заличаване на 3526 адресни регистрации в село Рилци. Те са на български граждани от Северна Македония.
Отписването им започва година и половина след сигнал на жителите на селото, че регистрираните са в избирателните списъци, а никой не ги е виждал. Но то няма да се отрази на изборите, пояснява медията.
Жителите на селото са поискали заличаването им още преди местния вот през 2019 г.
„Даже сме имали много смешни ситуации, когато някой се реди на опашка половин-един час, и след като дойде до списъците, се установява, че той не е жител в Рилци, а в с. Дъбрава например. Те даже и не знаят къде са регистрирани“, казва Дора Зашева от с. Рилци.
Въпреки заповедта за заличаване те ще имат право на глас на парламентарните избори, става ясно от думите на кмета на Рилци Крум Крумов. Поне след месец ще бъде премахната регистрацията им в селото, твърди той.
„Процедурата е доста дълга, знам, че е почнала. Докъде е стигнала – нямам информация, но ще бъде финализирана през май. Има 76 и по настоящ адрес, регистрирани на празни имоти, където няма постройки“, обяснява днес Крумов.
В системата ГРАО на адрес ул. „Охрид“ №10 например са регистрирани над 600 граждани с произход Северна Македония. Улицата обаче свършва на номер 8.
На друг адрес – на ул. „Васил Левски" 41, където няма имот, са регистрирани 459 лица от Северна Македония.
Хората са станали български граждани през последните 15 години. Те са регистрирани както в празни имоти, така и в застроени. Някои от собствениците на къщите дори не знаят как и кога са се сдобили със съжители.
Много от регистрациите, които са на незастроени имоти, са направени по време на управлението на бившия кмет на село Рилци – Живко Чукарски, който е на поста няколко поредни мандата – а според местни медии – 25 години. Той обаче твърди, че политиката и законът го изисквали.
„2011 г. в селото беше сформирана комисия, която за да не се записват, решиха на свободни общински имоти да бъдат регистрирани тези лица, за да фигурират в националната база данни“, обяснява Живко Чукарски.
От бТВ са потърсили за позиция и представител на засегнатите от заповедите за заличаване, но не открили.
Рилци не е единственото село с хиляди фиктивни обитатели. Друго такова е близкото до Благоевград Бело поле, където на един трафопост са регистрирани 600 души от Северна Македония.
А от предишен репортаж на телевизията от август 2020 г. ставаше ясно, че в селото с 600 жители има общо 10 000 гласоподаватели.
Отписване и заличаване на адреси там засега не е стартирало, а по данни на общината македонците с българско гражданство в Благоевградско са близо 25 000.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни